Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Hükümet, halkı değil, özel şirketlerin çıkarını destekliyor

Vatan Partisi Bilecik İl Başkanı Niyazi Güner “Elektrik başta olmak üzere enerji fiyatlarına gelen yüksek zamlar, halkımızın, esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin, bütün üreticilerimizin belini bükmüş, üretim şevkini kırmıştır. Ağırlaşan enerji krizinin faturası halkın omuzlarına yüklenemez!” dedi.

HABER » BOZÜYÜKSİYASET » Hükümet, halkı değil, özel şirketlerin çıkarını destekliyor » Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2022 7:40
Hükümet, halkı değil, özel şirketlerin çıkarını destekliyor

Bilecik İl Başkanı Niyazi Güner yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti;
Elektrik ve Dağıtımında Özel Çıkara
Devlete ait dağıtım şirketlerinin tamamı 2013 yılı itibariyle özelleştirildi. Yaklaşık 10 yıldır devletin dağıtımındaki payı 0’dır. Ayrıca tüm dağıtım şirketlerinin arkasında yabancı ortakları vardır.

Özel çıkar, halkın çıkarının tepesine binmiştir. Bugün yaşadığımız yüksek enerji fiyatlarının temeli budur.

Özel şirketler, devletten aldığı elektriği aşırı kârla satıyor. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun verilerine göre pandemi sürecinde devletin dağıtım şirketlerine destek vermesine rağmen şirketler fiyatlarını düşürmemiştir. Hatta 2019 4. Çeyreğinde şirketler yaklaşık 35 kuruşa alıp 71 kuruşa satarken bu yıl yaklaşık 32 kuruşa aldıkları elektriği 165 kuruş ortalamayla satmaktadırlar.

Yani 2019’dan bugüne şirketlerin elektriği aldığı fiyat düserken halka satılan elektriğin fiyatı yaklaşık 2 buçuk kat artmıştır. Hükümet, halkı değil, özel şirketlerin çıkarını destekliyor.

Tek Çözüm Kamulaştırma
Enerji dağıtımı kamu hizmetidir!
Dahası, enerjide halkçı çözüm ülke güvenliği için şarttır.

Enerji, kâr amacıyla değil, çiftçimizin toprağı ekebilmesi, esnafımızın evine ekmek götürebilmesi, sanayicimizin üretimi çarkını çevirebilmesi, çarşılarımızın şenlenmesi, halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması, evde tencerenin kaynayabilmesi ve toplumda huzurun sağlanması için ucuza verilmelidir.

Devlet eliyle yenilenebilir ve ucuz enerji üreten modellere geçilmelidir. Nükleer enerji üretiminin geliştirilmesi Türkiye’nin geleceği açısından şarttır.
’nin merkezinde olacağı Üreticilerin Millî Hükümeti, özel ve doğalgaz dağıtım şirketlerini kamulaştıracaktır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan yönetimindeki hükümetimize öneriyoruz: ve güvenlik için kamulaştırmaya bir an önce gidelim ve halka ucuz verelim.

Ucuz Enerji için Komşularla İşbirliği
Dünyada yükselen enerji krizini komşularımızla işbirliği yoluyla aşabiliriz.
Rusya, Azerbaycan, İran, Irak, Cezayir ve Katar gibi enerji güvenliğimizi sağladığımız ülkelerle işbirliği yaparak ucuz doğalgaz, ucuz mazot, ucuz sağlayabiliriz.

bu amaçla ilgili devletlerle görüşmektedir. Olumlu sonuçlar almak için şartlar uygundur. Yeter ki Hükümetimiz ABD’nin ülkemize ve bölgemize yönelttiği tehditlere karşı dostlarımıza güven versin.

Halkın Türk Bayrağı Altında Yaptığı Haklı Eylemlerinin Başarısı İçin Sorumluluk Üstleniyoruz
Üreticilerin ucuz talebiyle yaptığı kitlesel eylemler haklıdır. Ancak bu eylemleri bölücü amaçlarla, ülkenin birliğini bozacak, huzur ve güvenliğimizi tehdit edecek şekilde ve ABD’nin kaos planlarına hizmet için saptırma girişimlerine halkımız fırsat vermeyecektir.

olarak halkın Türk Bayrağı altında birlik olduğu haklı eylemlerin başarısı için sorumluluk üstleniyoruz, üstümüze düşen görevlerin bilincindeyiz.
Zamlar geri çekilmelidir!
Halka ucuz verilmelidir!
dağıtımı kamulaştırılmalıdır!

Etiketler: , , , ,

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ