Üç günde bir etiket değiştiriyorlar ! « Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haberleri Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haberleri

beylikdüzü escort

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haberleri

Üç günde bir etiket değiştiriyorlar !

HABER » TÜKETİCİ » Üç günde bir etiket değiştiriyorlar ! » Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021 16:59
Üç günde bir etiket değiştiriyorlar !

Kapitalizmin en tehlikeli virajı tekelleşmedir. Tekelleşen marketlerin vatandaşı sömürmesinin önüne geçilmeli. Market piyasasındaki anormal fiyat artışlarını denetleyecek, denge kuracak bir kontrol mekanizması devreye sokulmalı.

Marketlerde birçok ürün dövizdeki dalgalanmalardan etkilenmemesine rağmen sanki etkileniyormuş gibi ekstra zamlı satılıyor. Çiftçi ürününe maliyetin altında fiyat sunulduğu için isyan ediyor ama tarlada 1 liraya alınan ürün, marketlerde 7-8 liraya satılıyor!

o kadar güçlendiler tekel oldular ki, ürünü tarladan kendileri alıyor ya yurt dışından ihraç ediyorlar, kendi etiketleriyle paketliyorlar. Böyle olunca da fiyatları da kendileri belirliyorlar. Marketler, pandeminin ilk başladığında sanki kendi aralarında sözleşmiş gibi aynı anda büyük zamlar yapmadılar mı?

Marketlerin ürün yelpazeleri o kadar genişledi ki, önce bakkalları, tekel bayilerini, sonra plastikçiden, züccaciyeciye birçok küçük esnafı bitirdiler! Borsada en büyük işlem hacimli ve karı en yüksek şirketlerden bunlar (marketler). Gıdayı bu şirketlerin kontrol etmesi çok sakıncalı. Kesinlikle devlet kontrol etmeli.

“Elektriğe, doğal gaza, oto yollara vs. zam yapılıyorsa marketlerdeki ürünler de zamlanır” diyenleriniz olabilir. “Kuraklık ayçiçekleri kavurdu, yağın fiyatının artması normal” diye düşünebilirsiniz. Bazı ürünlerde yüzde 100’lük zamları ne kuraklık, ne döviz artışı, ne de enflasyonla açıklayabilirsiniz.

EN BÜYÜK TEHLİKE TEHLİKESİDİR

Kapitalizmin en tehlikeli virajı tekelleşmedir. Tekelleşen marketlerin vatandaşı sömürmesinin önüne geçilmeli. Türkiye’de operasyon yapmak isteyen mihraklar, ana ihtiyaç maddelerini stoklamak ve fahiş fiyatlarla satmak suretiyle halkı canından bezdirirse, ülkede oluşacak kaosun kolaylıkla önünü açarlar ve buda yıkım getirir.

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
YAŞAMDAN HABERLER
TÜKETİCİ HABERLERİ
YAZARLARIMIZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Enable referrer and click cookie to search for pro webber