Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

TÜKETİCİ HABERLERİ

Tüketici hakem heyetlerinde yeni dönem başladı

Ticaret Bakanlığınca gerçekleştirilen tüketici hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin uygulama bugün itibarıyla başlatıldı.

HABER » TÜKETİCİYAŞAM » Tüketici hakem heyetlerinde yeni dönem başladı » Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018 2:02
Tüketici hakem heyetlerinde yeni dönem başladı

Ticaret Bakanlığınca gerçekleştirilen hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin uygulama bugün itibarıyla başlatıldı. Bu kapsamda, mevcut bin 11 hakem heyetinin yetki alanları yeniden düzenlenerek 211 hakem heyeti karar mercisi olarak yetkilendirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bilgi Sistemi’nin (TÜBİS) aktif olarak tüketiciler ve tüm hakem heyetleri tarafından kullanılmaya başlanmasıyla işleyişi kolaylaşan hakem heyetlerinin organizasyon yapısının yeniden düzenlenmesine yönelik çalışmalar yapıldığı ifade edildi.

Bakanlıkça gerçekleştirilen hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılması çalışmalarına ilişkin uygulamanın bugün itibarıyla başlatıldığı belirtilen açıklamada, hakem heyetlerinin yetki alanlarının da yeniden belirlendiği kaydedildi.

Bu kapsamda, hakem heyetlerinin, nüfus yoğunluğu, başvuru sayıları gibi bazı hususlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılması amacıyla il merkezlerinde ya da yakın ilçelerde merkezler oluşturmak suretiyle bir araya getirildiği bildirildi.

“İhtiyaç halinde yeni heyetler kurulabilecek”
Açıklamada, mevcut bin 11 hakem heyetinin yetki alanlarının 1 Ağustos itibarıyla yeniden düzenlendiği ve 211 hakem heyetinin karar mercisi olarak yetkilendirildiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

“Yetkilendirilen hakem heyetleri, yetki alanlarında kalan ilçelerde yapılan uyuşmazlıklarına ilişkin başvuruları da karara bağlayacak. hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılması sonucunda, tüketicilerin hak arama yollarına başvurularında herhangi bir hak kaybı olmayacak.

Tüketiciler, yaşadıkları uyuşmazlıkla ilgili olarak, hakem heyetlerine gitmeden, elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilmektedir. Başvurularını elektronik ortamda yapmayı tercih etmeyen tüketiciler, yapılanmadan önce olduğu gibi, ikamet ettikleri yerdeki kaymakamlıklara giderek başvurularını yapabilecekler.

hakem heyeti oluşturulmayan ilçelerde, kaymakamlıklarda başvuru alımı, TÜBİS’e kayıt, ilgili tarafları bilgilendirme, yetkilendirilmiş hakem heyeti başkanı tarafından yapılacak bilirkişi görevlendirmelerinde, tüketici hakem heyeti, bilirkişi ve tüketici arasındaki koordinasyonu sağlamak gibi konularda çalıştırılmak üzere bir irtibat personeli bulundurulmaya devam edilecek.”

Söz konusu çalışmanın tüketici hakem heyetlerinin kapatılmasına yönelik olmadığı belirtilen açıklamada, ihtiyaç halinde, yetkilendirilen tüketici hakem heyetlerinin sayısının artırılabileceği ve yeni heyetlerin kurulabileceği bildirildi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK HABERLERİ