Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Ne zaman emekli olurum sorusu yanıt buluyor! İşte SGK emeklilik yaşı hesaplama robotu

Ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtını merak eden milyonlarca çalışan vatandaş konuyla ilgili araştırmalarını ve sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. emeklilik primlerini ödeyen fakat yaşlarının gelmesini bekleyen vatandaşlar, SGK’nın sağladığı emeklilik yaşı hesaplama robotuyla birlikte emekli olacakları yaşı öğrenebiliyorlar. İşte detaylar.

HABER » BOZÜYÜK » Ne zaman emekli olurum sorusu yanıt buluyor! İşte SGK emeklilik yaşı hesaplama robotu » Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018 21:22
Ne zaman emekli olurum sorusu yanıt buluyor! İşte SGK emeklilik yaşı hesaplama robotu

Emeklilik durumu çalışanların statülerine göre, yani SGK’lı (4-a), Bağ Kur’lu (4-b) ya da devlet memuru (4-c) olma durumuna göre farklılar oluyor. Her bir statü içerisinde bulunanların devlet tarafından belirlenen şartları yerine getirmesi bekleniyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) primleri ödenen tüm vatandaşların olabilmesi için ödenen primlerin belli bir seviyeye gelmesi gerekmektedir. Çalışanların olmaya hak kazanması için ayrıca, prim ödeme işlemi dışında gerekli görülen yaş sınırını tamamlamış olmaları ve belirli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. SGK’lılar için olma şartlarını başlangıç tarihi belirliyor. İlk girişinize göre emeklilik yaşınız ve ödeyeceğiniz prim miktarı belli oluyor.
Emeklilik şartları zaman zaman devlet tarafından yeniden düzenleniyor örneğin; 1999 yılında emeklilik şartları düzenlendi ve ilk kez 8 Eylül 1999’dan sonra girişi olanlar için emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak kabul edildi. Bundan sonra yapılan yeni düzenleme sonucunda ise 30 Nisan 2008’den sonra ilk kez sigortalı olanlar için emeklilik yaşı 2036 yılından sonra her yıl bir yaş artırılarak erkeklerde 2044 ve sonrasında kadınlarda ise 2048 ve sonrasında 65’e çıkarıldı. Ayrıca, emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı da artırıldı.
EMEKLİ OLURUM?
Ne Zaman Olurum Uygulamasına giriş yapabilmek için sayfada yer alan formu detaylı bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu nedenle sigortalıların ilk olarak hizmet dökümü alması ve formdaki bilgileri doldurması kişi için yararlı olacaktır. Hizmet Dökümünüzü E-Devlet üzerinden alabilirsiniz. Sisteme girilen bilgiler ile hesaplama yapmasının ardından emeklilik yaşınız sayfada gözükecektir.
NE ZAMAN EMEKLİ OLACAĞINIZI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ