Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

KUWAIT’Mİ YOKSA KUVEYT CAMİSİMİ DERKEN SON NOKTAYI M.TALAT BAKKALCIOĞLU KOYDU

Bozüyük’te Kuveytli iş adamı Ad Hesham Salem Andulwahab Alroomı’nın yaptırdığı camii son aşamasına gelmiş ve peyzaj düzenlemesini de Bozüyük belediyesi yapmıştı. Buraya kadar herşey iyi tamam da bir tek caminin isim konusu tartışılır mesele haline gelmişti.

HABER » BOZÜYÜK » KUWAIT’Mİ YOKSA KUVEYT CAMİSİMİ DERKEN SON NOKTAYI M.TALAT BAKKALCIOĞLU KOYDU » Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019 23:25
KUWAIT’Mİ YOKSA KUVEYT CAMİSİMİ DERKEN SON NOKTAYI M.TALAT BAKKALCIOĞLU KOYDU

KUWAIT Camii isminde İngilizce harflerinin oluşu halkının sosyal medyada ve kendi arasında çok tartışılan konularından biri olmuştu. Dönemin başkanı ile Kuveytli iş adamı Ad Hesham Salem Andulwahab Alroomı arasında imzalan protokol’de 9. maddesinde inşa edilecek olan camiye “Kuwait” ismi verilecektir maddesi, cami isminde halk arasında tartışmalara yol açmıştı.

TÜRKİYEDE İNGİLİZCE İSİMLİ BİR CAMİ OLMAZ

“KUWAIT” ismi cami tabelasına takılınca kamuoyunun sesi daha gür çıkmaya başlayınca durum karşısında Bozüyük Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, halkının sesine kulak verip “Türkiyede ingilizce isimli bir cami olmaz !Birde yabancı bir ülkeyi temsil ediyor ! Bu uygun değil !” diyerek “Derhal Kuveytli iş adamıyla görüşün ,ister kendi ismini veya ailesinin ismini ,ister şirketin ismi neyse onu koyalım” diye talimat veriyor.

PROTOKOL VAR! KUWAIT İSMİNİN GEÇMESİ GEREKİYOR!

Kuveytli iş adamı Ad Hesham Salem Andulwahab Alroomı ile yetkilileri görüşmelere başlıyor. Ancak karşıki taraf dönemin başkanı ile aralarında protokol olduğunu ve bu protokolün 9.maddesinde “inşa edilecek olan camiye “Kuwait” ismi verilecektir maddesi” ni öne sürüyor. yetkilileri durumu Başkan Bakkalcıoğluna bildiriyorlar ve protokol ortaya çıkartılıp inceleniyor. Gerçektende böyle bir maddenin protokolde yer aldığını gören diğer taimatını veriyor.

O ZAMAN KUVEYT CAMİSİ OLSUN! AMA KUVEYT MUTLAKA TÜRKÇE YAZILACAK

Başkan Bakkalcıoğlu “o zaman Kuveytin önüne kelimesini getirelim Kuveyt camisi olsun.Ancak Kuveyt yazısı mutlaka Türkçe olacak” talimatını verir ve bunu Kuveytli iş adamına gönderirler. Karşıki taraftan olumlu cevap gelir ve Bakkalcıoğlu’nun girişimleri sayesinde “KUWAIT” isimli cami bundan sonra “ KUVEYT CAMİ” olur.
Kuveyt cami protokolü

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ