Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

ÇİN’DE YAŞAYAN BOZÜYÜK’LÜ “YALAN KORONO VİRÜSÜNDEN HIZLI YAYILIYOR”

Çin’in Şanghay kentinde yaşayan ve Şanghay üniversitesi Uluslar Arası ilişkiler bölümünde yüksek lisans eğitimi alan Bozüyük’lü Necati Demircan, Bozüyük Haber Ajansı muhabirine verdiği demeçte “Ne yazık ki yalan korona virüsünden daha hızlı yayılıyor. Bu süreçte yalan haberin yayılması ülkemiz için çok daha tehlikelidir. Yalan haberler ülkemizde panik halinin yayılmasına hizmet eder.” dedi.

HABER » BOZÜYÜK » ÇİN’DE YAŞAYAN BOZÜYÜK’LÜ “YALAN KORONO VİRÜSÜNDEN HIZLI YAYILIYOR” » Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020 22:38
ÇİN’DE YAŞAYAN BOZÜYÜK’LÜ “YALAN KORONO VİRÜSÜNDEN HIZLI YAYILIYOR”

Korona Salgınına Karşı Çin’den Tavsiyeler

Ülkemizde de Virüsünün ilk vakasının yaşanması sonrası ülkemizdeki takip ediyorum. Bu süreci başından sonuna Çin’de yaşayan biri olarak bu hastalık klasik bir grip virüsü gibi kolayca yayılabilen bir hastalık fakat korkmaya veya panik yapmaya gerek yok.

Çünkü bireysel koruma önlemleri ve devletin önlemleri sayesinde çok sorun teşkil etmeyecek bir hastalıktır. Hastalık daha çok kronik hastalığı bulunanlar, yaşlılar için daha sorun teşkil edicidir ve ölüm oranı çok düşüktür.

Hastalığın yaşandığı ülkelerde hastaların sadece %2’si hayatını kaybetti. Virüsüne karşı korunmak için öncelikle kalabalık ortamlarda çok bulunmamak, ellerimizi sık yıkamak, kişilerle veya nesnelerle temas sonrası elimizi yüzümüze götürmemek (özellikle ağız ve göz), vücudumuzu güçlü tutacak beslenme ve mümkünse kullanmak önemli önlemlerdir.

Yalan Virüsünden Hızlı Yayılıyor

Ne yazık ki yalan virüsünden daha hızlı yayılıyor. Bu süreçte yalan haberin yayılması ülkemiz için çok daha tehlikelidir. Yalan ülkemizde panik halinin yayılmasına hizmet eder.

Bu süreçte sadece resmi kaynakların haberlerine güvenelim ve asılsız haberlere inanmayıp, özellikle sosyal medyada yayılmasına aracı olmayalım. Birçoğumuzun sahibi olduğu araçlarında ne yazık ki, gerçek olmayan yayılıyor.

Örneğin bu süreci en başından Çin’de yaşamış ve neredeyse atlatmış biri olarak söylemek gerekirse Çinlilerin virüsünde ki en büyük başarısı halk ile devletin işbirliğidir. Halkın devletin yaptığı çağrılara uyması ve güveni, panik havasının oluşmasını önledi. Bizde aynı sağ duyuyu yaratalım sosyal medyada her gördüğümüze inanmayalım sadece devletin resmi kaynaklarına güvenelim.

Etiketler: , , , , , , ,

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ