Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

TÜKETİCİ HABERLERİ

Tüketici ürünün nerede üretildiğini bilmeli

Bozüyük Tüketici Hakları Derneği Başkanı Hayrettin sabırlı , tüketicilerin raflardaki yerli ve yabancı ürünleri ayırabilmeleri için etiketlerde ayırt edici renk ya da logoların yer alması önerisinde bulundu.

HABER » BOZÜYÜKTÜKETİCİ » Tüketici ürünün nerede üretildiğini bilmeli » Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018 1:08
Tüketici ürünün nerede üretildiğini bilmeli

Hakları Başkanı yaptığı açıklamada, kanunlarında etiketlerle ilgili düzenlemelerin yapıldığını belirterek, bulunması gerekli bilgilere etiketlerde yer verildiğini söyledi.

Etiketlerin daha da farkındalık yaratacak şekilde tüketicinin dikkatine sunulması gerektiğini vurgulayan Hayrettin Sabırlı , “ Cumhuriyeti vatandaşı herkesin, bilinçli tüketicinin yerli ürünlere sahip çıkması gerekir. Bu anlamda tüketiciyi bir araştırmaya, okumaya zorlamadan doğrudan baktığında yerli ürünü hemen fark ettirecek etiket düzenlemesinin faydalı olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Hayrettin Sabırlı , yerli üretime daha çok ağırlık verilmesi ve sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Yerli malı, memleket malıdır ama burada da bizim istediğimiz şey; kaliteli ve uygun fiyatlı standartlara uygun ürünlerdir. Bu ürünler üretildiği takdirde bizim de kendi ürünlerimize sahip çıkmamız gerekir.

Bazen dış ülkelerle de çok farklı düzeyde ilişkilerimiz oluyor. Zaman zaman boykot çağrılarında bulunuluyor. Bilinçli bir olarak, bu tür durumlarda de tavrını gösterecek. O mallara karşı çok araştırmadan, soruşturmadan baktığında, yerli ve dışarıdan ithal mallar konusunda etiketlerde ayırt edici renklerin, logoların bulunmasında derece yarar var.

” Tüketicilere seçme hakkı konusunda kolaylık sağlanması gerektiğini ifade eden Yılmaz, bu tercih hakkının ürün içerikleri için de geçerli olduğunu belirtti. Hayrettin Sabırlı, insan sağılığı için zararlı bazı içeriklere işaret ederek, “Bunda da ister yerli isterse yabancı ürün olsun, bir ürünü alırken ürün ‘GDO içeriyor mu?’ bilmek ister.

Nişasta bazlı şeker içerip içermediği ya da alkol düzeyine ilişkin bilgilerin etikette bulunması gerekir ki buna bakarak tercih hakkını kullansın. Ürünlerdeki GDO ve alkol oranları, standartların altında olsa bile tüketicilerin bilmesi açısından etiketlerde belirtilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK HABERLERİ