Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ BOZÜYÜK ŞUBESİNİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

HABER » BOZÜYÜK » TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ BOZÜYÜK ŞUBESİNİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI » Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018 16:18
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ BOZÜYÜK ŞUBESİNİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Değerli Öğretmen arkadaşlarım, kıymetli mesai arkadaşlarım, saygıdeğer basın mensupları! Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Hepinizin öğretmenler gününü tekrar kutluyorum. Güçlü devletlerin sistemleri de güçlüdür. Bizim tarihimize bir bakarsak İslam’dan önce Orhun ve Yenisey Yazıtları, Dede Korkut hikayeleri v s. ve öğretimle ilgili önemli belgelerdir.

İslam’dan sonra ise cami ve mescitler ilk yuvaları olmuştur. Daha sonra tekke ve zaviyeler, medreseler, mahalle mektepleri, rüştiyeler, idadiler, sultaniler, darülfünunlar bu görevi yerine getirmişlerdir.

Batı engizisyonlarla uğraşırken, enderun sistemi içinde Macar Urban’ a İstanbul surlarını dövecek topları imal ettiriyordu. Avrupalılar ilk çalar saati Osmanlıda görmüşlerdi. Ama bu İmparatorluk yine sistemiyle çökertildi. Açılan azınlık okullarında yetişen batı hayranı tipler, koskoca İmparatorluğu yerle bir etmişti.

Biz istiklal savaşını bitirdiğimizde eğitimli nüfusumuzun tümüne yakınını kaybetmiş idik. Kalan yaşlı, çocuk ve yaralılardan oluşan 13 milyon insandı.

Onun için biz kalkınmada peyce patinaj yapmak zorunda kaldık. Daha yeni yeni kendimize geldik. 222 sayılı İlköğretim Temel Kanunu ile ve öğretim mecburi hale getirilmiş, 1739 sayılı Kanun ile de ve öğretimin ilkeleri belirlenmiştir.

Artık ilk ve orta öğretim kurumları yanında yurt sathına yayılan üniversitelerimiz ile yolumuza devam edeceğiz.

Tekrar hepinizin gününü kutluyor, iyi bir öğretim yılı diliyor, hepinizi sağlık ve esenlik dileklerimle saygıyla selamlıyorum HAYRETTİN SABIRLI

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ

BOZÜYÜK ŞUBE BAŞKANI

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ