Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

SUSMA HİLE SAYILIR

Satıcıların ya da hizmet sağlayıcıların  hiçbir şey demeden bile tüketicileri kandırdıkları duruma dikkat çekmek istiyorum.

HABER » KÖŞE YAZILARI » SUSMA HİLE SAYILIR » Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018 0:06
SUSMA HİLE SAYILIR

Bilgi verilmesi gerekli hususlarda susma  hile sayılır. Söylenmesi gereken şey açısından önem taşıyorsa , diğer bir deyişle tuketici bunu bilseydi hic sözlesme yapmayacaksa veya daha ucuza alacak idiyse, o bilgiyi vermeme, bilgiyi saklama, tüketicinin önemli ayrıntılara ulaşmasını zorlaştırma  dürüstlük kuralına göre bilgi verilmesi gerekli hususlarda susma hile sayılır. Bu konuda etrafımızda tüketicilerin kandırıldığı çok örnekler mevcuttur.
Örneğin, günlük olarak tükettiğimiz gıda maddeleri ve içtiğimiz su sağlık koşullarına uygun mu?
Yaşadığımız ve çalıştığımız çevrede bulunan baz istasyonları, TV vericileri, yüksek gerilim hatlarının sağlık riskleri nelerdir, bu konuda hangi önlemler alınmaktadır?
Örneğin telekomünikasyon sektöründe tüketiciler yeteri kadar bilgilendirilmekte midir?
Anayasamızın 172.maddesinde, “Devlet, tüketicileri koruyucu  ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder.” demektedir. Ancak tüketicileri ilgilendiren konularda kuruluşların yapmış olduğu denetim hizmetlerinin genel anlamda yeterli ve etkili olmadığını  rahatça söyleyebiliriz.
Tüketicinin  eksik bilgilenmesi  ürünün iadesinin kabulu ya da faturada indirime gidilmesine neden olur. Bilgilendirme konusunda “Kendisinden beklenen özeni göstermeyenin iyi niyet iddiasında bulunamayacagı” Medeni Kanunun 3. Maddesinde hükme baglanmıstır.
Susmak dışında reklamın amacı ise bilgilendirmek değil, müşteriyi cezp etmek satışları , artırmaktır. Zaten bunun objektif bir bilgi oldugu genelde söylenemez.
Yasakların yasaklamadıgını utanma kontrol eder. Peki utanma da yoksa…o zaman yasalar bile yetersiz kalabiliyor. Hele bir de  ahbaplar arasında anayasanın lafı mı olur anlayışıyla, adaleti çiğneyenleri cezalandırmayan ve dokunulmazlık zırhıyla saklayanlar  oldu mu vay o ülkenin haline…
Bilgi verilmesi gerekli hususlarda susma  hile sayılır ve bu nedenle zarar görüyorsa bu durumun  hukuki sonucu sözleşmenin iptalidir.
Bu tür tehlikeli reklam ve susma gibi aldatmacalara, derneklerinde örgütlenerek karşı durmalıyız. Bunu beceremezsek bilmeliyiz ki Suçu toplum hazırlar suçlu işler.
Aldıgınız mal ya da hizmette bir kusur varsa ve satıcı iade almıyorsa; Genellikle cıngar çıkartır bagırır cagırır zorla iade etmeye çalışırız. Sakin olun önce istediğinizi uygulayacagınızı ögrenin. Hakkın alınması için çalışan tanrıya borç para vermiş gibidir.    Yeter ki hakkınızı bilin ve savunun.
Tüketicinin  4 ayrı hakkı vardır. Bu Haklardan birisini seçer.

  • Ödediği bedelin iadesini isteme
  • Malın benzeriyle değiştirilmesini isteme
  • Ayıp oranında bedel indirimi isteme
  • Malın olarak onarımı

Satıcı tüketicinin seçtiği isteği  yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketicinin bu haklar dışında ayıplı maldan bir zararı doğmuşsa tazminat isteme hakkı da vardır. Üstelik ayıplı malı yalnız satan değil , üretici ve ithalatçı da müteselsilen sorumludur.
ürünü tamire vermişse,, 20 iş günü içersinde tamir edilemeyen malın bedelini almaya hak kazanır. Bunun için tüketiciler  ilçelerindeki kaymakamlıkta bulunan sorunları hakem heyetine başvurabilirler. Yeter ki malın faturasını, fişini , sözleşmeyi , varsa diğer ödeme belgelerini ve  teknik servis formlarını saklayınız.
Herkes davul çalar ama comagı makama uyduramaz. Siz makama uygun davul çalanlardan olun.

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
YAŞAMDAN HABERLER
TÜKETİCİ HABERLERİ