KORO ŞEFİ VE BAĞLAMA HOCASI MEHMET UYSAL’A ANKARA’DA ÖDÜL VERİLDİ

featured

Şef Ufuk Önder Serdar yönetimindeki Milli Eğitim Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu konserine davet edilen Mehmet Uysal’ın konser programında 2000 yılında Zekai Aşçıkoca ve Hüseyin Er’den derleyip notaya aldığı “Su doldurur bakıra (Çakır)” isimli bir Bozüyük türküsü icra edildi.

Türkü öncesinde sahneye davet edilen Mehmet Uysal önce türkünün kaynak kişileri hakkında bilgi verdi ve ardından izleyenlere türkünün hikâyesini anlattı. Daha sonra Uysal koronun içine davet edilerek Bozüyük türküsü icra edildi. Türkünün bitiminde Mehmet Uysal’a Türk Halk Müziğine ve kültüre katkılarından dolayı MEB THM Korosu adına TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Şefi Serbülent Yasun tarafından plaket takdim edildi.

Mehmet Uysal geçtiğimiz aylarda da TRT Müzik kanalında yayınlanan “Fasl-ı Anadolu “ programının Bilecik bölümünde 9 öğrencisiyle birlikte yer almış ve programda 7 tane Bilecik türküsü seslendirmişlerdi.

Burada da Bozüyük türküsü olarak “Su doldurur bakıra” türküsünü toplu olarak icra etmişler ve türkü izleyenler tarafından beğenilmişti.
Mehmet Uysal’ın yöresiyle ilgili 46 adet derleyip notaya aldığı türkü vardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!