Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Kadınlar haksız tahrik indiriminin mezesi haline geldi

CHP’li Bozüyük Belediye Meclis Üyesi Fatma Ersöz, Belediye Meclis Toplantısı’nın ardından gündem dışı söz alarak kadın ölümlerine dikkat çekti. Meclis Üyesi Ersöz konuşmasında ayrıca “Herkesin yapabileceği bir şey vardır” diyerek toplu iş sözleşmesinde kadına şiddeti, iş akdinin fesiyle belgelendiren Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’na da tüm kadınlar adına teşekkür etti.

HABER » BOZÜYÜK » Kadınlar haksız tahrik indiriminin mezesi haline geldi » Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021 15:36
Kadınlar haksız tahrik indiriminin mezesi haline geldi

Bozüyük Meclis Üyesi Fatma Ersöz, Meclisi kürsüsünde yaptığı konuşmasına meclis üyelerinin yeni yılını kutlayarak başladı. Seçilmiş bir kadın meclisi üyesi olarak, maalesef kadın cinayetlerinin ardı arkası kesilmeyen bu günlerde, gündem dışı söz alma ihtiyacı hissettiğini belirten Meclis Üyesi Ersöz konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Hayalleri, gençliği, hayatı elinden alınmış her kadın için üzgünüm… Atılan her tokada, her tekmeye, saplanan her bıçağa, sıkılan her kurşuna engel olamadığım için ve tüm bunlara maruz kalan her kadının, karanlık bir gecede can havliyle uzattığı titreyen ellerini tutamadığım için üzgünüm… Balkonlardan atılanları, arabalardan ittirilenleri, bir kuru dere yatağında yakılanları, diri diri betona gömülenleri kurtaramadığım için üzgünüm… Hangi şehirde, meslekte, statüde ya da hangi ailede doğduğunun önemi yok, öldürülüyoruz.

Kadınlar öldürülüyor

Kadının giydiği giymediği, konuştuğu konuşmadığı, evet dediği hayır dediği her şey haksız tahrik indiriminin mezesi haline geldi. İster sokakta, ister işte, ister evde giyiminden gülüşüne her hareketine müdahale edilen kadınlar yaşamaya değil, sağ kalmaya çalışıyor.

’de savaştaymışçasına her gün onlarca kadın öldürülüyor. 2016 yılında 328, 2017’de 409, 2018’de 440, 2019’da 474 ve 2020 yılında 171’i faili meçhul olmak üzere 471 kadın tanıdıkları erkekler tarafından katledildi. İstatistiklere bakıldığında yıllarda kadın cinayetlerinin düşüş gösterdiği tek yıl İstanbul sözleşmesinin imzalandığı 121 ile 2011 yılıdır.

Bir kişi daha eksilmeden erkek şiddetine karşı ve 6284 sayılı kanun uygulanana kadar, Kadın haklarına yönelik saldırılar bulana kadar mücadele etmeliyiz…

Kadının, yönetimde, siyasette, çalışma yaşamında, eğitimde, hukukta, evrensel hak ve özgürlüklerde ve diğer tüm alanlarda erkeklerle eşit haklara ve olanaklara, sahip olduğu, her türlü toplumsal ve fiziki baskıdan uzak, özgürce yaşadığı mücadelemize devam etmeliyiz…

Karanlığın ödünü patlatan iki şey vardır. Biri ışık, diğeri de bilinçli kadındır. Bu duygularımla “Herkesin yapabileceği bir şey vardır” diyerek toplu iş sözleşmesinde kadına şiddeti, iş akdinin fesiyle belgelendiren Sayın Başkanımız Mehmet Talat ’na tüm kadınlar adına şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum.”

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ