Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Grip Olanlar Dikkat Dünya Yeni Virüsün Tehditi Altında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Akciğer ve Plevra Kanserleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Muzaffer Metintaş dan önemli uyarı.

HABER » SAĞLIK » Grip Olanlar Dikkat Dünya Yeni Virüsün Tehditi Altında » Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020 4:11
Grip Olanlar Dikkat Dünya Yeni Virüsün Tehditi Altında

Yeni bir dönüşümü oldu, insanlarda infeksiyonu ve nedenli zatürre salgını başladı. Salgın küreselleşmenin arttırdığı iletişim ve dolaşım sayesinde hızla yayılacaktır. döngüsünü henüz bilmediğimizden, kontrol altına alınabileceğini, ne kadar kontrol altına alınabileceğini de henüz bilemiyoruz. İnşallah kısa zamanda öğreniriz. Hastalık, WHO için henüz “emergency list”de üst sıraya çıkmadı, ülkeler de tedbirler için çok atak görünüyor.

H1N1 virüsü (Domuz gribi) 4 ayrı tür influenza virüsünün, domuz, kuş ve iki insan virüsünün bir nevi birleşmesinden oluşmuştu, kaynak Meksika’da küresel bir şirketin domuz, kuş çiftlikleriydi, 7,860 insan öldü. SARS, 21. YY’ın ilk yeni infeksiyöz hastalığı idi, kökeni kedinin normal florasında bulunan korona idi, insana geçerek patojen hale gelmiş ve salgına dönmüştü. İlk gelişme bölgesini araştırmaya giden bir doktorun (Urbani) SARS nedeniyle ölmesi sonucu ismi korono urbani olarak anıldı. Kanada’dan Çin menşeli bir aile oğullarını etmek için Çin’e gitmişti, dönüşte virüsü getirdiler, tanı alamadılar, Asya’da olsa olsa tüberküloz olur diye düşünüldü, tedbir gecikti, 2 ay içinde Kanada’da hastane içinde doktor ve ölümleri oldu. SARS toplamda 774 ölüme neden oldu. MERS, Orta Doğu kaynaklı bir korono virüs, çiğ deve eti, deve idrarı kaynaklı idi. Orta Doğu ile sınırlı kaldı, 282 kişi öldü.

Şimdi ise yeni bir korono tipi var, yarasa kaynaklı olduğu düşünülüyor, daha adı konulmadı, nefes yoluyla yayılıyor, hava yolu ile bulaşıyor, bu nedenle yayılma hızı yüksek. Ancak havada ne kadar kalıyor, tutunduğu yerde, örneğin kapı kolunda, bardakta ne kadar yaşıyor, daha bilinmediğinden doğru yayılma hızı ve olası yayılma sonuçları henüz kestirilemiyor. Her iki akciğerde yaygın zatürre yapıyor. Aşısı yok, ilacı yok, destek şeklinde. Ölümcül seyreden vakalar oldu, ama ne oranda olacak henüz bilmiyoruz. Ama risk grubunda ölüm oranı yüksek olabilir; yaşlılar, kronik akciğer, kalp, böbrek, insilün bağımlı diyabet hastaları, steroid kullananlar daha riskli olabilir. ’ye de gelecektir. Dikkatli olmak, gripliden kaçınmak lazım. Gripliler de biraz kendilerini kontrol etmeli, bol doğal sıvı gıdalarla hastalık geçene kadar evlerinde iyi istirahat etmeliler.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK HABERLERİ