Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

GÖÇ YÜRÜYÜŞÜ TAMAMLANDI TOPRAK TESLİM EDİLDİ

Amacımız asırlar boyunca ayakta kalan, kudretli bir ulus olabilmenin temeli olan kültürümüzü bizden sonraki nesillere de aktararak geçmişten geleceğe kültür mirası anlamında bir köprü oluşturmaktır.

HABER » BOZÜYÜK » GÖÇ YÜRÜYÜŞÜ TAMAMLANDI TOPRAK TESLİM EDİLDİ » Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018 21:36
GÖÇ YÜRÜYÜŞÜ TAMAMLANDI TOPRAK TESLİM EDİLDİ

Doğa Sporları üyeleri, Domaniç’ten devraldıkları sancak ve bir miktar toprağı 6 gün 5 gece sonunda Söğüt’e ulaştırarak Vali Tahir Büyükakın’a teslim etti. Kısa adı BİDOS olan ( Doğa Sporları) başkanı Feridun Aynur yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi;
“Ertuğrul Gazi Atamızın 1281 yılında ilk yayla dönüşünde başlatmış olduğu Toy 737 yıldır devam eder. Ancak toyun asıl anlamı olan göç unutulmuş, bu güne kadar da göç yolu ortaya çıkartılamamıştı. Amacımız bu Domaniç’ten ’e göç yolunun tescillenerek, yürüyüşümüzle de tarihin yeniden canlandırılarak, kültür mirasımızı Milli Birlik Ve Beraberlik içinde yeniden yaşatmaktır. Sancağımızı Ve bir Miktar toprağımızı Hayme Ana (Devlet Ana’nın) türbesinden aldığımız toprağı İmpartorluğu’nun tohumlarının atıldığı bu topraklarda, atalarımızın bıraktığı izleri takip ederek 6 gün 5 gece de oğlu Ertuğrul Gazi’nin türbesine ulaştırdık.

Bizce taşıdığımız sadece sancak ve toprak değil, atalarımızın taşıdığı o yüce ruhun yeniden hayat bulmasıydı. En büyük temennimiz ise bu etkinliğin Kütahya ve ili yetkililerinin ortak çalışmasıyla geleneksel hale getirilerek daha da anlam kazanmasıdır.

Bu projede desteklerini bizden esirgemeyen Kütahya Valimiz Sayın Ahmet Hamdi Nayır’a, Valimiz Sayın Tahir Büyükakın’a ,Domaniç Kaymakamlığımıza, Kaymakamlığımıza, Söğüt Başkanımız Sayın Halil Aydogdu’ya, bilimsel bilgileriyle göç yolunun aslına uygun olarak yapılabilmesine ışık tutan Şeyh Edebali Üniversitesi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Refik ARIKAN’a, yol boyunca güvenlik ve sağlık önlemlerinin alınması hususunda emeği geçen kamu görevlilerimize destek veren sivil toplum kuruluşlarımıza gönüllü vatandaşlarımıza ve siz değerli basın mensuplarına teşekkürü borç biliriz. İlkini bu sene yaptığımız geleneksel hale gelecek Kayı Boyu Göç Yürüyüşü projemiz onumuzdeki senelerde diğer sivil toplum kuruluşlarını da dahil edilerek geniş kapsamlı bir katılımla daha görkemli hale getirmeyi planlıyoruz.” dedi.

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ