Buraya koyduğunuz billboardlarla mı cami silüetini güzelleştiriyorsunuz ?

featured

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan AK Parti İlçe Başkanı Hüsnü Ersoy; “İlçemizde yapımı süren ve yapım işi tamamen Türkiye cumhuriyeti vakıflar genel Müdürlüğü’nce üstlenilen hal camii inşaatımız tüm hızıyla devam etmektedir. İlçemizin en merkezi alanlarından birinde devam eden bu camii inşaatında bildiğiniz üzere müştemilatlar ve vakıflara ait işyerleri proje dahilinde bulunmaktadır.

Bozüyük belediyesince, Bozüyük’ün en işlek caddesi, ismet inönü caddesi tarafında ki caminin ve dükkanlarının görüntüsünü engelleyecek şekilde devasa bilboard çalışması yapılmış, birçok alternatif yer olmasına rağmen bilboardlar yan taraftaki boş alandan caminin önüne taşınmıştır.

Aralık ayı Belediye meclis toplantısında AK parti grubu olarak verdiğimiz soru önergesinde, bu billboardların cami ve dükkanlarını engelleyecek şekilde, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne, dolayısıyla Türk Milleti’ne ait bir eseri değersizleştiren bu çalışmanın gerekçesini sorduğumuzda, Belediye Başkanınca;

‘’2020 yılında bölgede başlamayı planladıkları otopark inşaatından dolayı, inşaat alanında kalan billboardların yerini caminin ve dükkanların önündeki kaldırım olarak seçtiklerini, ayrıca kıble yönünde bulunan dükkanları tasvip etmedikleri’’ gibi bir cevapla, hiçbir mantıklı ve etik kurala dayanmayan bir açıklamayla adeta bir oldu bitti ile karşı karşıya kalınmıştır.

Billboardlarla mı cami silüetini güzelleştiriyorsunuz?

Ayrıca Hal cami önünde ki dükkanlarıncami silüetini bozduğunu iddia eden belediye başkanına sormak isterim ; ‘’ Buraya koyduğunuz billboardlarla mı cami silüetini güzelleştiriyorsunuz? Vakıflara ait cami önünde ki dükkanlar daha önce yok muydu? Bu dükkanları vakıflara ait bütçe ile kamulaştıran vakıflar, cami inşaa etmeseydi dükkanları gelir getirmesi maksadıyla kiralayamayacak mıydı? Eski eser olmayan bir yapıyı daha değerli kılma maksatlı, ilçemizde ki önceki dönem yöneticilerin özverili çalışmaları ile yenilenmesi sağlanan cami ve vakıf dükkanlarına olan husumetiniz nedir?

Bizim buradan çağrımız, 82 milyon vatandaşımıza ait bir kurum olan, tarihi eserlerimiz için kaynak oluşturan ve kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarma misyonuyla çalışan, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğünün eserinin, siyaset malzemesi yapılmamasıdır. Akla ve mantığa uygun olan, öyle güzide bir eserin silüetini bozan bu bilboardların derhal kaldırılması, yapının değerinin ve itibarının iade edilmesidir.” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!