beylikdüzü escort

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haberleri

HABER » BOZÜYÜKSİYASET » Bozüyük’teki Seramik ve Cam Teknolojisi bölümünü niye kapatıyorsunuz ? » Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2020 15:25
Bozüyük’teki Seramik ve Cam Teknolojisi bölümünü niye kapatıyorsunuz ?

Bozüyük’teki Seramik ve Cam Teknolojisi bölümünü niye kapatıyorsunuz ?

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün Türkiye’de liselerde sınırlı sayıda yer alan ve İlimiz İlçesi Bozüyük’te de bölümü bulunan Seramik ve Cam Teknolojisi bölümünün kademeli olarak kapatılmasını ve ikili mesleki eğitim alanına (çıraklık eğitim alanı) aktarılmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

Yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesi sonrasında yaptığı açıklamada Tüzün “Milli Bakanlığı almış olduğu karar ile Meslek Liselerinde yer alan Saraciye, Kuyumculuk, Seramik ve Cam bölümlerini kademeli olarak kapatarak ikili eğitim alanına aktarma kararı almıştır.

Alınan kararda yanlış olan şudur ki, çok tehlikeli işler sınıfına giren Seramik ve Cam Teknolojisi bölümü kapatılarak çıraklık eğitim alanına girecek diğer iki bölüm gibi zanaat sınıfına girmeyeceği gibi usta kalfa ilişkisinin olmayacağı ve bu bölümde sağlıklı bir bir sistemin yürütülmeyeceğidir. ’ümüzde de bulunan bu bölümün kademeli olarak kapatılması ilçemizde de tepkiyle karşılanmıştır. Bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi için Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a yazılı olarak soru önergesi verdim” dedi.

Tüzün, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesi şu şekildedir.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılından itibaren Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde yer alan Seramik ve Cam Teknolojisi bölümü kademeli olarak kapatılacak ve 9. sınıflara öğrenci alınmayacaktır. Bu alan 9. sınıflardan başlayarak ikili mesleki eğitim alanına (çıraklık eğitim alanı) aktarılmıştır.

Konu ile ilgili aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

1. Seramik ve Cam Teknolojisi alanını seçecek olan öğrencilerin, önce işletmelerde (fabrikalarda) “Mesleki Eğitim Sözleşmesi” yapması gerektiği, bu işletmelerin okula başvuru yapması ve en az 10 öğrenci olması durumunda alan ve dalların açılması gündemde olacağından, bu yöntemin uygulanabilirliği sağlanabilecek midir?

2. Çok tehlikeli işler sınıfına giren Seramik ve Cam Teknolojisi alanını tercih edecek 9. sınıf öğrencilerinin bilgi ve beceri sahibi olmadan, işletmeler tarafından sözleşme yapılarak çıraklık statüsünde çalıştırılmalarını nasıl teşvik edeceksiniz?

3. Alınan karar gereği kapanma aşamasına gelecek olan Seramik ve Cam Teknolojisi alanında faaliyet gösteren işletmelerin kalifiye eleman ihtiyacı nasıl karşılanacaktır?

4. Kapanacak bölümlerin öğretmenleri norm fazlası durumuna düşeceğinden eşitlik ilkesine aykırılık oluşturmadan nasıl bir çözüm üreteceksiniz?

5. Ülkemizde işsizlik oranlarının yüksek olduğu günümüzde, öğrencilerin meslek edinmelerini önleyecek, öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşmelerini sağlayacak ve ciddi katma değer üreten işletmelerin kadifiye eleman sıkıntısına sebep olacak bu kararı tekrar gözden geçirmeyi düşünüyor musunuz?

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
YAŞAMDAN HABERLER
TÜKETİCİ HABERLERİ
YAZARLARIMIZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Enable referrer and click cookie to search for pro webber