Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Bozüyük’teki Seramik ve Cam Teknolojisi bölümünü niye kapatıyorsunuz ?

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün Türkiye’de liselerde sınırlı sayıda yer alan ve İlimiz İlçesi Bozüyük’te de bölümü bulunan Seramik ve Cam Teknolojisi bölümünün kademeli olarak kapatılmasını ve ikili mesleki eğitim alanına (çıraklık eğitim alanı) aktarılmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

HABER » BOZÜYÜKSİYASET » Bozüyük’teki Seramik ve Cam Teknolojisi bölümünü niye kapatıyorsunuz ? » Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2020 15:25
Bozüyük’teki Seramik ve Cam Teknolojisi bölümünü niye kapatıyorsunuz ?

Yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesi sonrasında yaptığı açıklamada Tüzün “Milli Bakanlığı almış olduğu karar ile Meslek Liselerinde yer alan Ayakkabı ve Saraciye, Kuyumculuk, Seramik ve Cam Teknolojisi bölümlerini kademeli olarak kapatarak ikili mesleki alanına aktarma kararı almıştır.

Alınan kararda yanlış olan şudur ki, çok tehlikeli işler sınıfına giren Seramik ve Cam Teknolojisi bölümü kapatılarak çıraklık alanına girecek diğer iki bölüm gibi zanaat sınıfına girmeyeceği gibi usta kalfa ilişkisinin olmayacağı ve bu bölümde sağlıklı bir bir sistemin yürütülmeyeceğidir. ’ümüzde de bulunan bu bölümün kademeli olarak kapatılması ilçemizde de tepkiyle karşılanmıştır. Bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi için Milli Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a yazılı olarak soru önergesi verdim” dedi.

Tüzün, Milli Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesi şu şekildedir.

2020-2021 Öğretim yılından itibaren Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde yer alan Seramik ve Cam Teknolojisi bölümü kademeli olarak kapatılacak ve 9. sınıflara alınmayacaktır. Bu alan 9. sınıflardan başlayarak ikili mesleki alanına (çıraklık alanı) aktarılmıştır.

Konu ile ilgili aşağıdaki sorularımın Milli Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

1. Seramik ve Cam Teknolojisi alanını seçecek olan öğrencilerin, önce işletmelerde (fabrikalarda) “Mesleki Sözleşmesi” yapması gerektiği, bu işletmelerin okula başvuru yapması ve en az 10 olması durumunda alan ve dalların açılması gündemde olacağından, bu yöntemin uygulanabilirliği sağlanabilecek midir?

2. Çok tehlikeli işler sınıfına giren Seramik ve Cam Teknolojisi alanını tercih edecek 9. sınıf öğrencilerinin bilgi ve beceri sahibi olmadan, işletmeler tarafından sözleşme yapılarak çıraklık statüsünde çalıştırılmalarını teşvik edeceksiniz?

3. Alınan karar gereği kapanma aşamasına gelecek olan Seramik ve Cam Teknolojisi alanında faaliyet gösteren işletmelerin kalifiye eleman ihtiyacı karşılanacaktır?

4. Kapanacak bölümlerin öğretmenleri norm fazlası durumuna düşeceğinden eşitlik ilkesine aykırılık oluşturmadan bir çözüm üreteceksiniz?

5. Ülkemizde işsizlik oranlarının yüksek olduğu günümüzde, öğrencilerin meslek edinmelerini önleyecek, öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşmelerini sağlayacak ve ciddi katma değer üreten işletmelerin kadifiye eleman sıkıntısına sebep olacak bu kararı tekrar gözden geçirmeyi düşünüyor musunuz?

Etiketler: , , , , , , , , , ,

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ