Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

BOZÜYÜK’TE BÜYÜK ÇERKEZ SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI ANITLAŞTIRILDI

1763-1864 yıllarındaki Rus-Kafkas savaşları, tarihin en kanlı savaşlarından biri olarak kayıtlara geçti. 101 yıl süren savaşlarda 500 binden fazla Kafkasyalı hayatını kaybederken, savaş sonunda yüz binlerce Çerkes ana vatanını terk etmek zorunda kaldı.

HABER » BOZÜYÜK » BOZÜYÜK’TE BÜYÜK ÇERKEZ SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI ANITLAŞTIRILDI » Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018 23:54
BOZÜYÜK’TE BÜYÜK ÇERKEZ SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI ANITLAŞTIRILDI

Bozüyük Kuzey Kafkasya Kültür tarafından yaptırılan, 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü ve soykırımı anıtı açılışı Şeyh Şamil parkında yapıldı. Açılışa Bozüyük Fatih Bakıcı,eşi Emine Bakıcı ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ali Avcıoğlu , Bozüyük Kuzey Kafkasya Kültür başkanı Fehmi Nilifer ,Araştırmacı Yazar Kurulay Yılmaz, Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Hakan Karuk ,Bozüyük Dostları genel başkanı Mustafa Aksu, Bozüyük Hakları şube başkanı Hayrettin Sabırlı, Bozüyük ve Gazi aileleri başkanı İsmail Topal ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Açılış konuşmasını yapan Bozüyük Kuzey Kafkasya Kültür başkanı Fehmi Nilifer ;

“18.yüzyılda Rusya’nın Kafkasya bölgesinde özellikle 1864 yılında yoğunlaşan saldırıları ve yaşanan kanlı savaşlar sonrasında ,başta Adigeler ve Abazalar olmak üzere buçuk milyondan fazla Kafkasya halklarının çoğu Osmanlı topraklarına sürgün edilmiştir. Bu göç esnasında yaklaşık yarım milyon insan hastalıklar ve gemilerin batması sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir. O günden sonra Çerkesler bu toprakları kendilerine vatan edinmişlerdir.Allah hiçbir millete böyle acılar yaşatmasın .Kafkasyanın bağımsızlık mücadelesinin sembolü olan Şeyh Şamil’de 21 Mayıs Çerkes Soykırımı anıtının bizlere kazandıran ve acılarımızı paylaşan Belediye başkanım Fatih Bakıcı’ya ve emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Ardından Bozüyük Fatih Bakıcı şunları söyledi ;
“Dedik ki bu parkımızın adı yıllardır burada yaşıyor ama gelen ve geçen misafirlerimizin sadece ismini okuduğu, gerçekten tarihte Şey Şamil’in ne olduğunu bence bilen çok az insan vardır diye dernek başkanımızla birlikte aynı zamanda meclis üyemiz hakan beyle birlikte bir yapalım dedik. Ve bu projede de şunu istedik ‘bir anıtın simgesi bence herşeyi anlatıyor’ dedik.Hemen arkamızda bulunan bu sürgünün hikayesi muhakak tarih kitaplarında çeşitli yerlerde bulunmakta. Ama buraya yazın yoğun gelen vatandaşlarımızın işte Şeyh Şamil’in kim olduğu ,bu sürgünde nelerin yaşandığını herkesin bilmesini düşündük.Bir zaman geçtikten sonra bu tamamlandı ve anıtsal bir konuda da bu aklımıza gelen ve aynı zamanda da ziyarete gelen tüm vatandaşlarımızın bundan sonra hem Şeyh Şamil’in aynı zamanda da sürgünün ne olduğunu bence anlayacaklardır.

Dernek başkanımızın dile getirdiği gibi ‘Vatansız kalmak gerçekten ne düşünülür ,nede dile getirilebilir.Bu gün bu topraklarda bayrağımız yere düşmesin ,ezan sesimiz dinmesin diye askerlerimiz birçok alanda kendi görevlerini ifa edip bu vatan uğuruna hala düşüyorlar.Bizler şunu çok iyi bilmeliyiz ki ‘tarihe sahip çıkmamız ,tarihimizi de anlatmamız gerekiyor’. Dernek başkanımızın geçtiğimiz dönemde hazırladığı bir kapsamında benim hep arzuladığım istediğim bir konu vardı.Ben Çerkes’lerin ve Abazaların kendi yöresel oyunlarını her alanda oynamaları gerektiğini, 23 Nisan ,29 Ekim ,30 Ağustos ve bir çok programda bu kardeşlerimizin kendi evlatlarımızın ben o plakformda oynamalarını istemiştim ,bir hazırlayarak kendisi büyük bir destek alarak derneğimizin çocuklarının yetişmesinde büyük bir eser meydana getirdi diyebilirim.

Bizde belediye olarak dedikki çocuklarımız yöresel kıyafetleriyle birlikte işte anlatıyorlar ,oyunlarını gösteriyorlar ,sadece düğünlerde gördüğümüz sizin bu özel oyunlarınız ,aslında bizim oyunlarımız olduğunu bizlerin anlatmamız gerekiyordu.İşte bu projede de artık hep birlikte çocuklarımızdan izleyebiliyoruz.”

Şehit olanlar için okunan duadan sonra misafir ve katılımcılar Bozüyük Kuzey Kafkasya Kültür binasında çay ve tatlı ikramından sonra Kafkas oyunlarını izledi. Tarihçi yazar Kurulay Yılmaz misafirlere 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü ve soykırımı hakkında geniş bilgi verdi.Burada Fatih Bakıcıya Dernek başkanı Fehmi Nilifer tarafından Çerkes kaması hediye edildi.

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ