Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Bozüyük Tüketici Hakları derneği başkanı Sabırlıoğlu’nun 10 Kasım mesajı

HABER » BOZÜYÜK » Bozüyük Tüketici Hakları derneği başkanı Sabırlıoğlu’nun 10 Kasım mesajı » Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020 2:23
Bozüyük Tüketici Hakları derneği başkanı Sabırlıoğlu’nun 10 Kasım mesajı

Mustafa Kemal Atatürk, tekil bir liderdi. Yani, bir liderler silsilesi olur, arada bir tanesi, en baştaki bir iş yapamazsa onun hemen arkasından ona benzer, onun yapacağı şeyleri az-çok yapacak birisi çıkar ve iş olur. Mustafa Kemal öyle değildi; ötekilerinden bağımsız, önde, vizyonu ve cüreti olan, kendine inanan ve güvenen bir kişiydi. Bu sayede Cumhuriyeti kuruldu.

Mustafa Kemal ’ün prensiplerini dört tane olarak özetliyorum. Birincisi akla inanmak, ikincisi kendine güvenmek, üçüncüsü gençlere güvenmek, dördüncüsü de hiçbir şekilde pes etmemek, ne olursa olsun sonuna kadar ideallerinin peşinde mücadele etmek. Kadın hakları, yargı devrimi, gibi başarılara bu dört prensip ile ulaşılıyor. Biz de bu dört prensibi benimsemeliyiz.

Cumhuriyetimiz de bu prensipler sayesinde kuruldu. Mustafa Kemal olmasaydı burada bu şekilde olmayacağımıza, şartların çok farklı olacağına eminim. Bunu bir örnekle açıklamak istiyorum. Yazları 12 günde bir sömestrlik dersi bütün ’den öğrencilere veriyorum. 2-3 yıl önce Erzurum’un bir ilçesinden Erzurum Üniversitesi üçüncü sınıfta bir kız öğrenci, otobüsle Erzurum’a, oradan da otobüs değiştirerek İstanbul’a geliyor. Hayatında Erzurum’dan çıkmamış bu Kandili’de TÜBİTAK Feza Gürsey Enstitüsü’ne gidiyor, 12 günde 1 MIT dersi alıyor, dersi geçiyor, bir gece daha Enstitü’de konaklayarak yine 24 saatlik otobüs yolculuğu ile Erzurum’a dönüyor. Bu Ortadoğu’da ve Balkanlar’da hiçbir ülkede olamayacak bir durum. Bu, ’ün kurduğu ve hepimizin devam ettirdiği Cumhuriyet sayesinde gerçekleşiyor. Bunu anlamak, kıymetini bilmek, bu yönde devam ettirmek gerekiyor.

Bugün ’ü anıyorum, fakat aynı zamanda Cumhuriyet’i kutluyorum. Cumhuriyeti kutluyorum derken başarıyı kutluyorum. ’ü düşünürken başarıyı düşünürüm. Atatürk, akla inanarak, kalbini dinleyerek başarmak demektir. Dolayısıyla, bugün hem bir anma günü, hem de ’ün ve hepimizin başarısını, her yaştan gençlerimizi günüdür.

’ün bütün biyografilerini okudum, bilgi edindim. Fakat en sonunda bu bilgiyi bir başka yerde buldum. İpek Çalışlar’ın Halide Edip kitabını ardından da Latife Hanım kitabını okudum. Bunları okuduktan sonra birçok bilgi edindim. Mustafa Kemal ’ü en iyi bu kitaplarda tanıdım. Putlaştırılmamış, ilahlaştırılmamış, kendi hayatını yaşayan çok güçlü, çok önde bir lider… Aynı zamanda çalışan, konuşan, bizim gibi bir insan. Bunu okuduktan sonra ’ü çok daha sevdim, çok daha iyi anladım, kendimi çok daha iyi anladım.
HAYRETTİN SABIRLI
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ
BOZÜYÜK ŞUBESİ BAŞKANI

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ