BAŞKAN BAKICI 737. SÖĞÜT ERTUĞRULGAZİ’Yİ ANMA VE YÖRÜK ŞENLİKLERİ’NE KATILDI

featured

Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen ‘737’nci Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın teşrifleri ve yoğun bir halk katılımıyla gerçekleştirildi. Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı sabah saatlerinde Söğüt’e gelen TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i karşılayarak ‘hoş geldiniz’ dedi. Boynuna Yörük poşusu bağlanan Yıldırım, şenliklerin yapıldığı alanın yanındaki Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret edip, dua etti. Türbe ziyaretinin ardından yürüyerek, şenlik alanına gelen Yıldırım, tribünlerdeki Yörükleri selamladıktan sonra protokolde kendisi için ayrılan yere geçti. Yıldırım, burada bulunanlarla da tek tek tokalaştı. Söğüt’teki etkinliklere TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile AK Parti il ve ilçe teşkilatları, belediye başkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

TBMM Başkanı Yıldırım, şenlikte yaptığı konuşmada, “Ertuğrul Gazi, bir uç beyi olarak 1281 yılında ahirete göçtüğünde arkasında 400 çadırlık bir aşiret vardı. O aşiret 1299’da devlet oldu. Büyüdü, üç kıtada 7 denizde sınırlarını 22 milyon kilometreye kadar genişletti. 22 milyon kilometre ne demek? Bugünkü Türkiye’nin 28 katı demek” dedi. Söğüt’ün coşkusunu paylaşmış olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“Değerli kardeşlerim, aziz vatandaşlarım. İster Yörük olsun ister Türkmen olsun ister Alevi ister Sünni ister Batı’dan isterse Doğu’dan hepimizin hamuru bu topraklarda karıldı. Bu topraklarda mayalandık. Hepimiz aynı çınarın yapraklarız. Hepimiz büyük Türk milletinin evlatlarız. Gücümüzü güvenliğimizi tarihimizden, kültürümüzden, medeniyetimizden alıyoruz. Adımız farklı olsa da amacımız aynıdır. Birimiz olmadan diğerimiz olamaz. Bugün burada Aras Nehri ile Meriç Irmağının karıştığı, Ağrı Dağı ile Konya buluştu. Bu buluşma bizim övüncümüz kıvancımızdır. Nilüferin suyu olmasa Bursa ovasının bereketi olmaz. Fırat’ın suyu olmasa Harran olmaz. Peygamberimiz, vatan sevgisi imandandır, diye buyuruyor. Vatan sevgisi, bizim fıtratımızda var. Bizler kendimizi vatanımızın bir parçası olarak görüyoruz. Vatan olmazsa bir yanımız eksik kalır. Bizler ancak vatanımızla yaşarız.

Bağımsızlık ve hürriyete aşığız. Yüzlerce yıl Allah’ın adını yüceltmek adaleti aleme yaymak için mücadele ettik. Bu sebepleri milletçe kendimizi mazlumların hamisi gördük. Bugün de hassasiyetimizi halen devam ettiriyoruz. İşte bu yüzden milli gelirimize göre dünyada en fazla yardım yapan ülkeyiz. Dünyanın neresinde bir mazlum var ise önce yardıma koşan Türk milletidir. Nerede ağlayan bir ana varsa boynu bükük bir çocuk varsa yanında olan yine biziz. Gönül coğrafyamızda, inanç coğrafyamızda mazlum milletler arasında herkese yardım ediyoruz. Suriye’de, Irak’ta barışı tesis edip güven içinde yaşayacağı ortam için çalışıyoruz. Cumhurbaşkanı’mız, Meclis’imiz, hükümetimiz güvenlik güçlerimiz sivil toplum kuruluşlarımız gece gündüz demeden bu istikamette çalışıyor. Yüreklerimizin birlikte atıyor olması bizim en büyük gücümüzdür.”

Türkiye’ye yönelik her saldırı sonrası daha da güçlenileceğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:

“Bizi çözmek, birbirimize düşürmek isteyenler, aramıza fitne sokmak isteyenler, mevcuttur. Ekonomik, sosyal, siyasi nedenleri bahane eden hainler, bizi zayıflatmak için ellerinden geleni yapmaktadır. Dış mihrakların güdümündeki bölücü ve FETÖ’cü hainler, ne yaparsa yapsınlar; Türkiye’yi teslim alamayacaklar. Her saldırı sonrasında daha da güçleneceğiz. Daha fazla birbirimize kenetleneceğiz. Fitne odaklarına karşı daha da uyanık olacağız. Yüreklerimiz bir attığında en güçlü top güllelerinin bizi yıkamayacağını herkes gördü bundan sonrada görecektir. Türk milleti tarihi Meclis’imiz gölgesi Anadolu’dadır; bir konu Balkanlar’da bir kolu da Kafkaslar’dadır. Bir ayağı Nil Nehri’nde diğer ayağı da İdil’dedir. Ne diyor Gazi Mustafa Kemal Atatürk? ‘Türklerin vatan sevgisi ile dolu göğüsleri düşmanların melun ihtiraslarına karşı daima bir duvar gibi yükselecektir’. Şunu dost ve düşman herkes bilsin; paramız üzerinden ekonomimiz üzerinden yapılan operasyonlar, kurulan oyunlar mutlaka bozulacaktır. Zorluk çekeceğiz ama güçlünün hukukunun yerinin haklının hukuku mutlaka bozacaktır. Yakın zamanda yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi bu konuda gözümüzün açılmasına vesile olmuştur. Yıllarca sinsi bir şekilde içimize yerleşen hainlerin tanklarla toplarla yaptıkları saldırıdan yeterince ders aldık. İnşallah bir daha böyle hainlikleri yaşamayacağız ve devletimiz ilelebet payidar olacaktır.”

Söğüt’te düzenlenen şölenin bir gayesinin de ‘Dört nala gelip uzak Asya’da Akdeniz’e kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim’ demek olduğunu kaydeden Yıldırım, “Ertuğrul Gazi, bir uç beyi olarak dönemin süper gücü Bizans’a karşı koydu. Korkmadan, bahane üretmeden Bizans karşısında çelik gibi durdu. Torunları, Ertuğrul Gazi’nin kemiklerini sızlatmadı. Onları bugüne kadar hiçbir zorluk yıldırmadı. Bugünden sonra da dimdik milletçe hayattayız, hayatta olmaya devam edeceğiz. Düşmanın onlarca yıldır hazırladığı sinsi planları hep boşa çıkarttık. Bundan sonra da boşa çıkartacağız. Dileğim ve duam odur ki Ertuğrul Gazi’yi anma şenliği, Türk milleti var oldukça var olmaya devam etsin” dedi.

Programın ardından bir açıklama yapan Başkan Bakıcı “Söğüt’te, Kuruluşun Beşiğinde, Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerinde, geçmişten geleceğe köprü kuran ve milletimizi bir arada tutan değerlerimizi anmak ve anlatmak için biraradayız. Devlet-i ebed-müddet için mücadele vermiş ecdadımızı saygı ve minnetle yad ediyorum” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!