Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

2019-2020 eğitim dönemi yeniliklerle başlayacak

Öğrenci ve öğretmenler, başlayacak olan 2019-2020 eğitim döneminde pek çok yenilikle karşılaşacak. Öğrencilerin merakla bekledikleri ara tatiller bu yıl uygulanmaya başlanacak. Teneffüs süreleri 5 dakika uzatılacak. 12’nci sınıfta olan ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler için o senenin rahatlatılması, öğrencilerin şikâyet ettiği birçok unsurun ortadan kaldırılmasıyla ilgili bir hazırlık olacak. İşte yeni dönemdeki düzenlemeler:

HABER » EĞİTİM » 2019-2020 eğitim dönemi yeniliklerle başlayacak » Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019 23:49
2019-2020 eğitim dönemi yeniliklerle başlayacak

69 AY DÜZENLEMESİ: İlkokul birinci sınıfa, kayıtların yapıldığı yılın eylül sonu itibarıyla 69 ayını dolduranlar gidecek. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklar, veli isteğiyle birinci sınıfa yazılabilecek. Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına kayıtların yapıldığı yılın eylül sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılacak.

TENEFFÜS SÜRESİ UZADI: Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle teneffüs süreleri uzatıldı. İlk ve ortaokulda ders araları 10 dakikadan en az 15’e çıkarıldı. İkili yapılan okullarda ise bu süre en az 10 dakika olacak.

ARA TATİLLER: Milli Bakanlığı (MEB), yaz tatili ve yarıyıl tatiline ek olarak iki ara tatil daha ekledi. Buna göre, öğrenciler kasım ve nisanda da birer hafta ara tatil yapacak. Böylece öğrenciler biri yaz, diğeri yarıyıl, ikisi de ara olmak üzere dört kez tatile çıkacak. Öğretmenler, ara tatillerde mesleki çalışmalar, zümre toplantıları, seminerler için okullarda bulunacak.

12’NCİ SINIFLAR RAHATLAYACAK: Milli Bakanı Ziya Selçuk, liselerde yapılacak köklü değişiklikleri açıkladığı toplantıda, 2019-2020 döneminde 12’nci sınıfta olan ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler için o senenin rahatlatılması; ilgi, yetenek ve meraklarının dikkate alınması, öğrencilerin şikâyet ettiği birçok unsurun ortadan kaldırılmasıyla ilgili bir hazırlık yapıldığını da söyledi.

LOGOLU ÜRÜN: Devlet ve özel okulların, kurumların bünyesindeki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi işletmelerde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda kullanılacak ‘ Gıdası’ logosu uygulaması 16 Eylül’de başlayacak. O tarihten sonra da ‘ Gıdası’ logosu olmayan ürünlerin kantinlerde satışına izin verilmeyecek.

ÖĞRENCİYE ‘ÖZEL’ EBA: Bakan Selçuk, yeni yılında 10 milyonun üzerinde ve öğretmenin kullandığı Bilişim Ağı (EBA) portalını, bireyselleştirmeye olanak tanıyan, lise sınıf öğrencilerinin hedefledikleri tercihlerine ulaşabilmeleri için kişiye özel çalışma programı oluşturacak şekilde donatacaklarını açıkladı.

YENİ ZİL: MEB, tüm ilk ve ortaokullar için yeni bir zili ve çocuk şarkısı hazırladı. Okullarda ders giriş ve çıkışlarında çalınan teneffüs ve ders zillerinde bir dil birliğinin bulunması hedeflendi.

REHBERLİK HİZMETİ: Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretim kurumlarında alan gençlerin ruh sağlıklarının farklı açılardan ele alınması, sorunlarının çözümüne yönelik kısa ve uzun vadeli eylem planlarının oluşturulması için harekete geçtiklerini söyledi.

Etiketler: , , , , , , , , ,

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
YAŞAMDAN HABERLER
TÜKETİCİ HABERLERİ