Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Testi pozitif çıkanlar elini kolunu sallayarak sokaklarda bu yöntemle dolaşıyor

Corona virüsü salgınıyla mücadelede önemli araçlardan biri olan HES kodunda yapılan sahtekarlıklar güvenlik riski oluşturuyor. Özellikle güvenlik görevlilerinin dikkatli olmaması nedeniyle corona virüsü testi pozitif çıkan ve karantinada olması gereken kişiler başkasına ait HES kodlarıyla kamu kurumlarında, toplu taşıma araçlarında, AVM’ler de ve restoranlarda kalabalığa karışıyor.

HABER » YAŞAM » Testi pozitif çıkanlar elini kolunu sallayarak sokaklarda bu yöntemle dolaşıyor » Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2021 3:24
Testi pozitif çıkanlar elini kolunu sallayarak sokaklarda bu yöntemle dolaşıyor

’de virüsü vaka sayıları her geçen gün artıyor. Günlük vaka sayıları 50 bini geçiyor. Uzmanlarsa zamanlarda vaka ve vefat sayılarındaki artışın nedeninin HES kodu sahtekarlığı olduğunu söylüyor. Özellikle AVM ve restoranlarda görevlilerin HES kodlarını dikkatsiz kontrol etmesi bu HES kodu sahtekarlığının artışına neden oluyor.

BAŞKASININ HES KODUNU KULLANIYORLAR
testi pozitif çıkan ve karantinada olması gereken kişiler bu kodları ya negatif bir tanıdıklarından ya da sosyal medyada HES kodunu paylaşan birilerinden ekran görüntüsü alarak gerçekleştiriyor. Edindikleri bu ekran görüntüsü ile testi pozitif olmasına rağmen istediği yere rahatça girip çıkabiliyor.


hes kodu giriş
edevlet hes kodu sorgulama
yabancı uyruklular için hes kodu

Etiketler: , , , , , , , , ,

ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN YAŞAM HABERLERİ