Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Hükümet göstermelik paketlerle esnafa hayal satmaya son vermeli

DEVA Partisi Bilecik il başkanı Kadir Emre, hükümetin sunduğu ‘sözde destekler’ yerine DEVA Partisi’nin esnafın ve vatandaşın derdine deva olmak için önerdiği çözümleri paylaştı. İl başkanı Kadir Emre, ülkemizde iş yerini kapatan esnaf sayısının 119 bin 315’i bulduğunu, yokluk ve yoksulluk intiharlarının her geçen gün arttığı bir ortamda iktidarı hayal satmaya son vermeye çağırdı.

HABER » BOZÜYÜKSİYASET » Hükümet göstermelik paketlerle esnafa hayal satmaya son vermeli » Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021 17:40
Hükümet göstermelik paketlerle esnafa hayal satmaya son vermeli

il başkanı Kadir Emre, hükümeti ekonomik durgunlukla mücadelede hayal satmaya son verip esnafın ve vatandaşın gerçek dertlerine DEVA olmaya çağırdı. İl başkanı Emre, ’nin covid19 pandemisine özellikle Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçiş sonrası kendini iyice hissettiren ve tamamen iktidarın yönetim hatalarından kaynaklı bir ekonomik kriz içinde yakalandığını vurguladı.

“Yokluk ve yoksulluk intiharları artıyor”

“İktidar, süreci boyunca hep ‘mış’ gibi yaptı/yapmaya devam ediyor. Medya gücünü kullanarak göstermelik paketlerinin yeterli olduğuna vatandaşı inandırmaya çalışıyor” diyen il başkanı Emre, esnafın, işletme sahiplerinin, çalışan, çalışmayan vatandaşların artık kriz aşamasından buhran ve psikolojik bunalım aşamasına geçtiğini, kapanan iş yeri sayısının ve hatta yokluk/borçluluk intiharlarının gün geçtikçe arttığını ifade etti.

“İş yerini kapatan esnaf sayısı 119.315”

Bu gerçeklerin devlet kayıtlarında olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı ’ın gerçeklikten kopuk ve trajikomik bir şekilde “kapanan dükkân yok” dediğini hatırlatan il başkanı Emre, sürecinde kapanan işyerlerine dair çarpıcı verilere dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Ülkemizde 2020’de kapanan toplam işletme sayısı 40.183’e ulaştı. 2021 yılı Ocak ve Şubat aylarında toplam 7.328 şirket daha kapanmış ve pandemiden itibaren kapanan şirket sayısı toplam 47.511 olmuştur. başladığından beri bu yılın ocak ve şubat aylarında 19.727 olmak üzere iş yerini kapatan esnaf sayısı 119.315 oldu. ile birlikte icra ve iflas dosyalarında yaklaşık 1.6 milyon artış olmuştur.”

“Esnafımız ‘dert çayı’ değil, DEVA arıyor”

“Ne yazık ki Türkiye, nedeniyle ülkelerin ekonomilerini ayakta tutabilmek için hazırladıkları maddi destek paketlerinin milli gelire oranları sıralamasında gerek G20 gerekse gelişmekte olan ülkeler arasında en son sıralarda yer almaktadır. Elimizde imkânlar yok değil, yalnızca vatandaşa gelince yok. Hükümet öncelikle göstermelik paketler ile esnafa hayal satmaya bir son vermeli. Esnafımız ‘dert çayı’ndan öte bir DEVA arıyor” diyen İl başkanı Kadir Emre, ’nin ‘sözde destekler’ yerine esnafın ve vatandaşın derdine deva olmak için önerdiği çözümleri paylaştı:

Esnafa deva 12 öneri

1. Acilen nakit ve kredi desteği kapsamı, süresi ve miktarı genişletilmelidir. Esnafımıza DEVA olmak için, ayda asgari ücret kadar destek sağlanmalı ve bu destek minimum 9 ila 12 ay arasında sürdürülmelidir.

2. Kısa çalışma ödeneği şartları esnetilmeli ve devam ettirilmelidir. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi süresi de göz önüne alınarak en az yüzde 50 artırılmalı ve 6, 8, 10 aylık yararlanma süreleri 9, 12 ve 15 aya çıkarılarak devam ettirilmelidir.

3. SGK prim ödemeleri, vergi borçları, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri acilen faizsiz olarak bitene kadar ertelenmelidir.

Kredi borçları en az 18 ay faizsiz ertelenmeli

4. DEVA olacak pakette, kira desteğinin kapsamı genişletilmeli, kirası bahsedilen sınırları aşan esnafımıza da destek olunmalı, desteğin uygulandığı iş kolları çeşitlendirilmelidir. Mevcut kiranın yüzde 50’sini geçmemek üzere, büyükşehirlerde 2.500 Türk Lirası ve diğer illerde ise 1.500 Türk Lirası kira desteği 9-12 ay boyunca sağlanmalıdır. Gerçek usulde vergilendirilen esnaflar da bu destekten faydalanmalıdır.

5. Kira desteği kapsamında kira stopajı da bu süre boyunca esnaftan alınmamalıdır.

6. DEVA olacak pakette bankalardan kredi çeken vatandaşlarımızın kredi borçları ile diğer kamu borçları da faizsiz olarak en az 18 ay süreyle ertelenmelidir.

İşletmelere 3 yıl vade ile rehabilitasyon destekleri

7. Çarkların yeniden dönmesi için işletmelere rehabilitasyon destekleri, kredileri çok düşük faiz ve bir yılı geri ödemesiz olmak üzere en az 3 yıl vade ile verilmelidir.

8. DEVA olacak pakette, ciro destek şartı olan yüzde 50 ciro kaybı şartı yüzde 25’e indirilmelidir ve ciro kaybının en az yüzde 20’si seviyesinde destek sağlanmalıdır. Bu destekten düğün salonları, sinema işletmecileri, oyun salonları, hamamlar-kaplıcalar, AVM işletmeleri, eğlence sektörü vb. alanlarda faaliyet gösteren işletmelerimiz de faydalandırılmalıdır.

izin yardımı asgari ücret kadar olmalı

9. DEVA olacak pakette, izne çıkartılan vatandaşlarımızın sabit giderlerini karşılamaları, en azından askıda ekmek beklemeyecek derecede bir gelire sahip olmaları için yardımın asgari ücret kadar olması sağlanmalıdır. Bu destek tüm süreci boyunca yapılmalıdır.

10. Kısıtlamaların sürdüğü ve işyerlerinin yasaklarda hafifleme olmasına rağmen tam faaliyete geçemediği bu süreçte, vergi ve prim yapılandırmaların bozulmaması için en az altı ay süreli faizsiz erteleme gerekmektedir. bitene kadar da faizsiz erteleme sürdürülmelidir.

Fiyatları düşürmek için cezaya değil, desteğe ihtiyaç var

11. Vatandaşımızın ve esnafımızın dertleri dinlenmelidir. uygulamaları ile ekonominin düzeltilemeyeceği anlaşılmalıdır. Yükselen masraflar dolayısıyla üretici-satıcı cezalandırılmamalıdır. Tam aksine, üretici-satıcı, fiyatları düşürmelerine imkan sağlayacak desteklerle donatılmalıdır.

12. Vatandaşımıza DEVA olabilmek için; valilik koordinasyonunda kamu-özel sektör temsilcileri, belediyeler, oda, birlik ve meslek örgütleri bir araya getirilmeli, kriz masaları oluşturulmalı, acil eylem planları hazırlanmalı ve istişare ile hareket edilmelidir.”

Etiketler: , , , , , , , ,

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ