KPSS Ortaöğretim cevap kağıtları ÖSYM tarafından yayınlandı… KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları sorgulama

featured

Bugün öğle saatlerinde erişime açılan KPSS sonuçları sonrasında sayısal bilgiler ÖSYM tarafından kamuoyunun bilgisine sunuldu. Yüz binlerce kişinin ter döktüğü sınavın ardından adaylar, ÖSYM’nin KPSS verilerini sorgulamaya başladı. İşte, 2018 yılının Ortaöğretim KPSS sonuçları ve sınava giren adayları ilgilendiren detaylı bilgiler..

CEVAP KAĞITLARI ADAYLARIN ERİŞİMİNE AÇILDI

07 Eylül 2018 tarihinde uygulanan 2018-KPSS Ortaöğretim adaylarının cevap kâğıtlarının görüntüleri ve cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları ve soruların doğru cevapları, sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 08 Kasım 2018 tarihinde saat 16.30’dan itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, cevap kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebileceklerdir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir.

GENEL KÜLTÜR TESTİNDE ORTALAMA YÜKSELDİ

2016 yılında gerçekleştirilen KPSS Ortaöğretim sınavının ardından ÖSYM’nin verilerine göre ortalama, Genel Yetenek testinde 16,9, Genel Kültür testinde 13 olarak açıklanmıştı. Bu yıl gerçekleştirilen sınavda ise Genel Yetenek testinde ortalama 16,2 olurken, Genel Kültür testinde ortalama 16,3’e yükseldi.

159 BİN ADAY SINAVA GİRMEDİ

İki yılda bir düzenlenen KPSS Ortaöğretim sınavına bu yıl 1 milyon 183 bin 245 kişi başvurmuştu. ÖSYM, Başvuruların ardından sınava katılan aday sayısını 1 milyon 24 bin kişi olarak açıkladı. Sınavı iptal olan aday sayısı ise 595 olarak belirtildi. Bu verilere göre sınava girmeyen aday verisi 159 bin 244 olarak yansıdı.

KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI

Ortaöğretim yani lise mezunu vatandaşlara yönelik düzenlenen KPSS Ortaöğretim sınavının günlerdir heyecanla beklenen sonuçları, daha önceden ilan edildiği gibi 8 Kasım’da açıklandı.

Sınavın sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte günlerdir beklenti içinde olan adaylar, kendi sınav sonuçlarını öğrenmek için araştırma yapmaya başladı. Söz konusu sınava katılım sağlayan kişiler, “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresine girerek T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte, sonuçlarını kontrol edebilir.

KPSS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!