Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları

Tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden korona virüsün, mevsim değişikliği yaşadığımız şu günlerde grip, nezle ve alerjik reaksiyonlarla benzer belirtiler gösterebildiğini belirten uzmanlar, korona virüste yüksek ateşle birlikte kuru öksürük ve nefes darlığı da görüldüğünü söylüyorlar.

HABER » SAĞLIK » Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları » Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020 16:01
Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş görüldüğünü belirten Göğüs Hastalıkları uzmanları, “Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Özellikle yaşı ilerlemiş ve kronik hastalığı olanların Covid-19’u daha ağır yaşadıkları biliniyor. Birçok kişi ise hastalığı hafif belirtilerle ve evde atlatıyor. Solunum yollarını etkileyen virüsün birçok belirtisi bulunuyor. virüse yakalanmış hastaların gösterdiği semptomlar zaman zaman nezle grip ve alerjide görülen semptomlarla karıştırılabiliyor” dediler.

TEMEL BELİRTİLERİ…

Koronavirüsün temel belirtileri olarak ateş, yorgunluk, öksürük, kuru öksürük, solunum zorluğu görüldüğünü, bazen de hastalarda ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal gibi şikayetlerin de olabileceğini söyleyen uzmanlar, “Covid-19’u diğerlerinden ayıran en temel semptom olan şiddetli solunum zorluğu nezle ve gripte görülmezken alerjisi olan hastalarda bazen bu semptoma rastlanıyor.

Soğuk algınlığı olarak da adlandırılan nezlede görülen temel semptomlar, hapşırma, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı. Hapşırma ve burun tıkanıklığı virüste hiç görülmezken bazı hastalarda boğaz ağrısı tespit ediliyor. Ancak solunum zorluğu, öksürük ve kuru öksürük gibi korona belirtileri nezleye yakalanmış hastalarda görülmüyor” diye konuştular.

Tıpkı nezle gibi alerjinin belirtilerini de virüsten ayırmanın daha kolay olduğunu belirten Kaplan, “Alerjinin temel semptomları arasında hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve gözde sulanma bulunuyor. Yorgunluk, kuru öksürük, solunum zorluğu ve öksürük ise zaman zaman görülüyor. Ancak korona temel semptomlarından ateşe, alerji geçiren hastalarda rastlanmıyor.

virüs’ün en çok benzerlik gösterdiği hastalık türü grip. kaynaklı bu iki hastalığın gösterdiği semptomlar birbirine çok benziyor. Her iki hastalıkta da ateş, yorgunluk, kuru öksürük sık görülüyor. Ancak solunum zorluğu Covid-19’a yakalanmış çoğu hastada görülürken, gribe yakalanmış kişiler bu belirtiyi göstermiyor”

Eset Nod32

Etiketler: , , , , , , ,

ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK HABERLERİ