Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Kış lastiği ne zaman takılmalı? 2019-2020 kış lastiği ne zaman takılır?

Ticari ve yolcu taşıtlarının takmasının zorunlu olduğu kış lastiği, bu yıl da birçok araç sürücüsü tarafından kış hazırlığı kapsamında takılacak. Şehirler arası yük taşımacılığı yapan araçların da kapsam dahiline olduğu kış lastiği uygulaması, Resmi Gazete’de belirlenen tarihte başlayacak. Peki, kış lastiği ne zaman takılacak? İşte, kanunlarda zorunlu tutulan o tarih hakkında bazı bilgiler

Kış lastiği ne zaman takılmalı? 2019-2020 kış lastiği ne zaman takılır?
25 Ekim 2019 - 4:00

Kış lastiği bu yıl da pek çok araç sürücüsünün merakla araştırdığı konulardan birisi olmaya devam ediyor. Sürücü güvenliği ve trafik kaza oranlarının azalması için önem arz pendik escort erkek eden kış lastiği, belirlenen tarihlerde zorunlu olarak araçlarda takılı olacak. Peki, kış lastiği ne zaman takılır? İşte, Resmi Gazete’de açıklanan bilgilere göre kış lastiğinin takılması gereken tarih bilgisi

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILACAK?

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için başlayacak kış lastiği takma zorunluluğunun tarihi merak konusu oldu. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık’ta başlıyor. Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanıyor.

Bu bilgiler ışığında zorunlu kış lastiği uygulamasının bu yıl da aynı tarihler arasında uygulanacağı öngörülüyor.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU HANGİ ARAÇLARI KAPSAR?

Resmi Gazete’de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

Tüm hakları saklıdır@BozüyükHaberAjansı