Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Kimse Kafasına Göre Fiyat Belirlememeli

Bozüyük Tüketici Hakları Derneği başkanı Hayrettin Sabırlı “ürünlerdeki haksız fiyat artışları fırsatçılıktır” dedi.

HABER » BOZÜYÜK » Kimse Kafasına Göre Fiyat Belirlememeli » Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018 1:32
Kimse Kafasına Göre Fiyat Belirlememeli

Başta gıda ürünleri olmak üzere piyasadaki tüm ürünlerde fırsatçılık yapıldığını belirten THD Şube Başkanı Hayrettin Sabırlı ” Bakanlık tarafından yapılan denetimlerde 680 üründe gramaj oyunu, Ekonomik dalgalanma yaşadığımız bir dönemde kimse kafasına göre fiyat belirleyerek serbest piyasa koşullarını fırsatçılığa çevirmemeli. Bu konudaki denetimler acilen artırılmalı ve piyasadaki fiyat kontrolü çok iyi yapılmalı” dedi.

“Ürünlerdeki haksız fiyat artışları fırsatçılıktır”

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda haksız fiyat artışlarının fırsatçılık olduğunu dile getiren Hakları Şube Başkanı Hayrettin Sabırlı “Eskiden satışlarda belli bir kâr marjı vardı, kârda eşitlik ilkesi vardı. Bu fiyat dengesizliği ekonomimizin daha da kötüye gitmesine yol açıyor. Fiyat dengesizliğinin önüne geçmek için piyasadaki tüm aktörler üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Vatandaşlar temel gıda ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanırken bazı fırsatçıların bire bin katma çabasının önüne geçilmeli. Hepimizin aynı gemide yolcu olduğu unutulmamalı. Gemi battıktan sonra hiç kimsenin zenginliği para etmez. Bu yüzden piyasadaki kâr marjları kontrol altına alınmalı” diye konuştu.

“Bu devirde herkes bilinçli tüketim yapmak zorunda”
Vatandaşların da fırsatçılara karşı bilinçli tüketim yapması gerektiğini ifade eden Palandöken, “Vatandaşlarımız alışveriş yaparken piyasayı çok iyi kontrol etmeli. Üç beş kuruş diye önemsenmeyen farklar, ay sonu geldiğinde binlerce liralık zarara dönüşüyor. O yüzden bu devirde rasyonel olarak bilinçli alışveriş yapılmalı. Fiyatı düşük diye düşünülmeden, A’dan Z’ye satın alınacak her ürünün piyasadaki fiyatları çok iyi araştırılmalı. Aynı malın yüzde 50 daha ucuzu varken, yüzde 100 pahalı olanını satın alarak fırsatçıların çıkar sağlamasına imkan verilmemeli. Vatandaşlarımız da alışveriş yaparken gözüne takılan haksız fiyat artışlarını ve gramaj oyunlarını derhal Ticaret Bakanlığı’na şikayet etmeli. Ticaret Bakanlığı da bu konuda yaptığı denetimleri artırmalı” şeklinde konuştu.

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ