Çocuğu ölen anne babaya her şartta tazminat verilecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu’nun kararı, bugünkü Resmi  Gazate’de yayımlandı. Buna göre, Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel  Kurulu, çocuğun ölümü üzerine anne ve babanın açtığı destekten yoksun kalma  tazminatı davalarında, Daire kararları arasındaki aykırılıkları giderdi.

Yargıtayın ilgili dairelerindeki kararlarda, somut olayların içeriğine  göre, “çocuğu ölen ailenin maddi durumu”, “ölen sigortalının anne babasına,  Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir bağlanması şartı” gibi kriterlere göre tazminat  verilip verilmemesine hükmedilmiş, bir başka kararda ise her ne koşulda olursa olsun çocuğu ölen anne-babaya destekten yoksun kalma tazminatı ödenmesine karar  verilmişti.

Çocuğun ölümü üzerine destekten yoksun kalma tazminatı istemlerine  ilişkin Yargıtay 21. Hukuk, 4. Hukuk, 11. Hukuk, 17. Hukuk ve 19. Hukuk daireleri  ile Hukuk Genel Kurulu kararları arasında görüş ayrılığı bulunduğunu ileri süren  bir kişi, bu aykırılığın içtihatların birleştirilmesi yoluyla giderilmesini talep  etti.

Talebi inceleyen Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, daireler arasında  görüş aykırılığı bulunduğuna ve bu aykırılığın İçtihatları Birleştirme Büyük  Genel Kurulunca giderilmesi gerektiğine karar verdi.

Kararda, bu tür destekten yoksun kalma tazminatı davalarında, destek  ilişkisinin varlığının ispatı için Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir bağlanması  şartının aranıp aranmayacağı, çocukların anne-babaya destek olduklarının karine  olarak kabulünün gerekip gerekmeyeceği konuları irdelendi.

Öncelikle “Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir bağlanması şartı”nın  tartışıldığı Kurul görüşmelerinde, bu şartın tazminat için gerekli olmadığı  sonucuna varıldı.

Kararda, iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle sigortalının ölümü  halinde anne-babasına ölüm geliri bağlanması için ölüm tarihinde yürürlükte olan  mevzuat koşullarının gerçekleşmesi gerektiği belirtildi. Anne-babaya bağlanacak  ölüm geliri ile destekten yoksun kalma tazminatının, hem kaynağını aldıkları  mevzuat hem de mahiyet olarak birbirinden farklı kavramlar oldukları vurgulanan  kararda, bu nedenle anne-babanın ölüm gelirine hak kazanması veya  kazanamamasının, destekten yoksun kalma tazminatı talep etmesine engel teşkil  etmediğine işaret edildi.

Anne-babaya ölüm geliri bağlanması veya bağlanmamasının tamamen sosyal  güvenlik mevzuatına göre belirlendiği, bunun destek ilişkisinin var olup  olmadığının ispatında bir şart olarak gözetilmeyeceği ifade edilen kararda, bu  tür destekten yoksun kalma tazminatı davalarında, desteklik ilişkisinin  varlığının ispatı için SGK’dan gelir bağlanması şartının aranmayacağı sonucuna  varıldığı kaydedildi.

Büyük Genel Kurulda yapılan görüşmelerde, ikinci olarak bu davalarda,  çocukların anne-babaya destek olduklarının karine olarak kabulünün gerekip  gerekmediği konusu tartışıldı.

Hayatta olduğu süre boyunca anne-babasına bakan veya ölüm gerçekleşmiş  olmasaydı bu bakımı sağlayacak olan çocukların anne-babası için destek oldukları  vurgulandı.

Genel yaşam deneyimlerinin de çocuğun anne-babasına her koşulda ve  belirli düzeyde hayatta olduğu sürece destek olacağını gösterdiği belirtilen  kararda, bu desteğin miktarının duruma göre değişebileceği, ancak çocuğun hiç  destek olmayacağının kabul edilemeyeceği kaydedildi.

“Zaruret durumuna düşmesi gerekmez”

Anne babanın destekten yoksun kalmış sayılabilmesi için zaruret  durumuna düşmesi, en zaruri ihtiyaçları dahi karşılayamaz hale gelmesinin gerekli  olmadığının altı çizilen kararda, şu tespitler yapıldı:

“Anne-babanın geliri bulunabilir, varlıklı olabilir, çocuğunun nakdi  olarak bakımına ihtiyaç duymayabilir ancak bu durum anne-babanın, çocuğunun ölümü  nedeniyle çocuğunun hizmet ifasından veya benzeri yardımlarından mahrum  kalmadığı, sosyal seviyesine uygun yaşamının güçleşmediği, diğer bir ifadeyle  çocuğunun desteğinden mahrum kalmadığı ya da kalmayacağı sonucunu  doğurmayacaktır. Her anne-babanın, çocuğunun ölümü ile onun desteğinden yoksun  kalacağı kabul edilmelidir. Sonuçta çocuk, az ya da sürekli ve düzenli olarak  anne-babasının desteğidir. Çocuğun ölümü üzerine anne-baba, onun desteğinden  mahrum kalacaktır. Hal böyle olunca anne-babanın çocuğunun haksız fiil ve/veya  akde aykırılık sonucu ölmesi nedeniyle açtığı destekten yoksun kalma tazminatı  davalarında, çocukların anne-babaya destek olduklarının karine olarak kabulü  gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun bu çoğunluk kararına bazı  üyeler katılmadı. Karşı oy gerekçesinde, İçtihadı Birleştirme Kararının,  anne-babaların açtıkları ve bundan sonra açacakları tazminat davalarının  tamamının kabul edilmesi gerektiği yönünde bir sonuç doğuracağı ifade edildi.  Karşı oyda, gerçekte daire kararlarında içtihat farklılığı değil, içtihat  zenginliğinden söz etmek gerektiği belirtildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!