Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Bluetooth Bağlantınızı Neden Kapalı Tutmalısınız?

Akıllı telefon sektörünün gelişmesiyle birlikte Bluetooth isimli teknoloji hayatımıza girdi. Bu teknoloji, günümüzde pek çok akıllı telefon sahibi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Kullanıcıların kimisi bu özellik aracılığıyla kablosuz kulaklığıyla ses iletimi yaparken kimisi ise bu teknolojiyi dosya göndermek için kullanıyor.

Bluetooth Bağlantınızı Neden Kapalı Tutmalısınız?
31 Ekim 2019 - 4:00

Bluetooth teknolojisi fazlasıyla kullanışlı. Ancak Bluetooth, güvenlik açısından biraz zayıf kalan bir teknoloji. Dolayısıyla da bu zayıflık, tüketicilerin güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kalmalarına neden oluyor. Peki bunun için ne gibi önlemler alabilirsiniz? Şöyle ki; kullanmadığınız takdirde bu teknolojiyi kapalı tutmak, hem batarya tasarrufu hem de ekstra güvenlik sağlayacaktır. Çünkü Bluetooth açıkken, neredeyse tamamen savunmasızsınız.

Güvenlik şirketleri, Bluetooth teknolojisindeki güvenlik açıkları ve sorunlarını tespit edebilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Öyle ki “Armis” isimli bir güvenlik şirketi, geçtiğimiz yıllarda “BlueBorne” olarak isimlendirilen bir güvenlik açığı tespit etti. Bu güvenlik açığı, tespit edilmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen giderilememiş ve kullanıcıları etkilemeye devam ediyordu.

Bir Blueborne saldırısına maruz kalmanız durumunda, yapabileceğiniz hiçbir şey olmuyordu. Herhangi bir cihaza bağlı olmasanız bile bilgisayar korsanları, akıllı telefonlarınıza erişim sağlayabiliyor ve bilgilerinizi elde edebiliyorlardı. Üstelik bu güvenlik açığı, telefonlar arasında da bir virüs gibi yayılıyordu.

Yazılım uzmanları, özellikle de Bluetooth’u aktif olarak kullanan tüketicilerin cihazlarını mümkün olduğunca güncel tutmalarını tavsiye ediyorlar. Çünkü yazılım güncellemeleri, Bluetooth da dahil olmak üzere pek çok güvenlik açığını gideriyor. Bu yüzden cihazlarınızı güncel tutmak, güvenliğiniz için daima önemlidir.

Ancak kimi zaman cihazlarınıza sunulan destek artık bitmiş olabiliyor. Bu da artık cihazınıza güncelleme sunulmayacak demek oluyor. Bu gibi durumlarda Bluetooth’u nadir ya da hiç kullanmıyorsanız, Bluetooth bağlantınızı kapalı tutmanızı tavsiye edebiliriz. Bu, hem Bluetooth kaynaklı güvenlik açıklarından uzak kalmanızı hem de batarya tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Tüm hakları saklıdır@BozüyükHaberAjansı