Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

ABD’den tehlikeli karar! Herkes evde üretebilecek

ABD Adalet Bakanlığı, 3 boyutlu yazıcıyla silah üretilebilmesine ilişkin yasağı kaldırdığını açıkladı! Bu kararla birlikte kullanıcılar, internette buldukları silah tasarımlarını 3 boyutlu yazıcılar sayesinde gerçeğe dönüştürebilecek!

HABER » TEKNOLOJİ » ABD’den tehlikeli karar! Herkes evde üretebilecek » Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018 13:23
ABD’den tehlikeli karar! Herkes evde üretebilecek

2013 yılında Defense Distributed firması tarafından yayınlanan bir silah taslağı, internette 100 binden fazla sayıda indirilmişti. Taslağın duyulmasıyla hükümet harekete geçerek, silah şemalarının yayınlandığı siteden kaldırılmasını sağladı. Bu andan itibaren bakanlık ile silah üreticisi Defense Distributed firması arasında 4 yıllık bir hukuk savaşı başlamış oldu. BBC’nin haberine göre dün sonuçlanan dava neticesinde hükümet, silahın üretileceğini gösteren şemaların internette tekrar yayınlanmasına onay verdi!

Amerikan Anayasası’nda bireylerin silaha sahip olma hakkı bulunuyor. Defense Distributed, Second Amendment Foundation (SAF) adlı dernekle işbirliği yaparak bu hakkı savundu. 4 yıllık hukuki sürecin ardından Amerikan Adalet Bakanlığı, Amerikalıların silah yapımına ilişkin taslaklara ulaşabilmesine, yapabilmesine ve silah çoğaltma hakkına sahip olduklarına karar verdi. Defense Distributed, 1 Ağustos’tan itibaren silah taslağını yeniden internette paylaşacak.

 

 

Vatandaşların 250 dolar karşılığında alabileceği silah taslağıyla, ülkede kayıt dışı silahların sayısının bir hayli artacağı düşünülüyor.

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
YAŞAMDAN HABERLER
TÜKETİCİ HABERLERİ