Muratdere Köyü Kadın Girişimciler Kooperatifi Üretim Merkezi Açıldı

featured

Bozüyük ilçesine bağlı Muratdere Köyü bugünlerde çok hareketli. Evlerde pekmezler kaynıyor, erişteler kesiliyor, tarhanalar paketleniyor. Tüm köyü tatlı bir heyecan sarmış durumda.

Bu heyecanın nedeni, geçtiğimiz günlerde kurulan Muratdere Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi. 25 Şubat 2022 tarihinde tescil edilen kooperatif, faaliyetlerine hızlı başladı. Muratdere Köyü’nden 30’un üzerinde girişimci kadının kuruluş aşamasında yer aldığı kooperatifin ilk projesi köyde kullanılmayan okul binasının çok amaçlı bir merkez olarak kullanıma kazandırılması oldu.

Okul binası, girişimci kadınların öncülüğünde; Muratdere Muhtarlığı, Muratdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Muratdere Madencilik firması ve köylülerin katkılarıyla kırsal kalkınma, üretim, paketleme, misafirhane, yöresel yemekler mutfağı yanında köydeki çocuk, genç ve kadınların eğitim, sosyal ve sportif faaliyetlerde bulunacağı bir merkez olarak canlandırıldı.

Bozüyük Kaymakamı Adem Öztürk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği açılış konuşmasında üretimin ve kalkınmanın önemine dikkat çekerek, “devletimiz tüm imkanlarıyla kadın girişimcilerimizin ve kooperatiflerimizin yanındadır. Bunun ilk adımını da okul binamızı kadın kooperatifine tahsis ederek atmış olduk. Yöresel ürünlerimizin yalnızca ülke çapında değil tüm dünyaya ulaşmasını temenni ediyorum” dedi.

Bilecik’in “Mercimekli Mantısı”nı Bozüyük’ten Dünyaya Pazarlayacağız
Kooperatifin en önemli hedefleri, Muratdere ve çevresindeki yöresel lezzetleri, doğal ürünleri, organik gıdaları yalnızca bölgeye değil, tüm Türkiye’ye ve hatta dünyaya duyurmak ve pazarlamak.

Köylerindeki tarımı, hayvancılığı, odun dışı orman ürünlerini, tıbbi ve aromatik bitki tarımını ve bunlarla birlikte tarım turizmini (agro turizm) ve kırsal turizmi (ekoturizm) de geliştirmek istediklerini belirten kooperatif kurucularından Zeynep Bostan, büyük hayalleri ve somut hedefleri olduğunu belirterek, “her şey bir hayalle başladı.

Köyümüzde kadınlarımızın ürettiği birbirinden güzel ve doğal ürünlerimizi neden bölgemiz dışına hatta dünyaya satmayalım diye düşünerek yola çıktık ve Muratdere Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurduk. İlk günlerden sipariş almaya başlamış olmak, hepimizi cesaretlendirdi. Muhtarlığımızın, mevcut tarımsal kalkınma kooperatifimizin ve köyümüzde faaliyet gösteren madencilik şirketinin desteğiyle ilk adımlarımızı attık. Amacımız, kapsayıcı, sürdürülebilir, hane gelirini artırıcı ve kırsaldaki üretimimizi çoğaltan bir kalkınma hareketi haline gelmek. İnşallah devletimizin de desteğiyle bunu başaracağız” dedi.

Muratdere Muhtarı Murat Duran, köylerindeki kadın girişimcilerin büyük bir potansiyeli olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Köyümüzün kadınları çalışkan. Ürünlerimiz doğal. Yöresel yemeklerimizi, kültürümüzü yansıtan değerlerimizi, doğal ürünlerimizi geliştirmek, köyümüzde örnek projeler yapmak istiyoruz. Bunun için de kadın girişimcilerimizin her zaman yanındayız.”

Muratdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Barış Kahraman da kooperatifçiliğin kırsal kalkınmanın önemli yapı taşlarından olduğunun altını çizerek, “köyümüzde kurulan kadın kooperatifimizin özellikle Bozüyük Mercimekli Mantısı gibi coğrafi işaretli ve yöreye özgü ürünlerin gelecek kuşaklara aktarılması gibi önemli bir amaca da hizmet edeceğini” belirtti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği, Muratdere Zeybek Ekibi gösterisi, yöresel yemek ikramı, el işi ürünler sergisi açılışı ve bağlama dinletisinin ardından sonlandı.

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!