6 Şubat depreminin hemen ardından Bozüyük Belediyesinin aldığı kararlar örnek gösteriliyor

Bozüyük Belediyesi’nin 6 Şubat depreminin hemen ardından depremin yıkıcılığını azaltmaya yönelik aldığı kararlar örnek gösteriliyor.

featured

Kendisi de İnşaat Mühendisi olan Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu önderliğinde ve depreme hazırlıklı olabilmek amacıyla alınan bu kararlar kapsamında ilçede yeni yapılacak binalarda 6 kattan yüksek kat yapılmasına izin verilmiyor.

Geçtiğimiz yıl ülkemiz Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin acısıyla sarsılmış, depremde 14 milyon vatandaşımız doğrudan etkilenirken 53 bin 537 kişi hayatını kaybetmişti. Bozüyük Belediyesi yaşanan bu büyük felaketin ardından depreme karşı hazırlanmak amacıyla büyük bir hızla imar planlarını revize ederek çok önemli kararlar aldı.

EN FAZLA 6 KAT OLACAK. ASMA KAT UYGULAMASI İPTAL EDİLDİ
Depremin yıkıcılığını azaltmaya ve binaların daha sağlam bir şekilde inşa edilerek dayanıklılığının arttırılmasına yönelik alınan yeni kararlara göre; bina yükseklikleri en fazla 6 kat olacak. Yumuşak kat düzensizliğinin önüne geçmek amacıyla; Ticaret ve Ticaret + Konut bölgelerinde asma kat uygulaması iptal edildi. İnşaat ruhsat aşamasında müteahhit ve şantiye şefi arasında yapılan sözleşemeye ilave olarak müteahhit ve inşaatta çalışacak yetki belgeli usta arasındaki sözleşmenin alınmasına karar verilirken yapının belirli aşamalarında (beton dökümü, demir sayımı vs.) yapı denetim kuruluşu yetki personeli, şantiye şefi, yapı müteahhidi ve inşaat ustasının bulunduğu videolar talep edilerek arşivleniyor.

RADYE TEMEL ZORUNLU HALE GETİRİLDİ
Binalarda temel kazı derinliği artırılarak, tüm yapılar için radye temel sistemi uygulanması zorunlu hale getirildi. Binalarda taşıyıcı perde beton oranını artırmak amacıyla asansör boşluğu etrafı üç tarafı perde beton yapma zorunluluğu getirilerek asansör kulesinin binaya getirdiği ekstra yüklerin önüne geçmek amacıyla makine dairesiz asansör uygulaması zorunlu hale getirildi.

İnşaatlarda en düşük beton sınıfı C30 beton olması zorunlu hale getirilirken açık ve kapalı çıkma ölçüsü 1.50 metreyi aşamayacak ve tüm taşıyıcı sistemde çerçeve sistem oluşturulması ve yine deprem önlemleri kapsamında bitişik nizam yapı adalarında iki yapı arasında 20 cm dilatasyon derzi yapılması yönünde karar alındı.

Bu karalar içerisinde ayrıca yapılan binaların her katından ayrıca beton numunesi alınması ile binaların girişinde görünür bir yere asılacak binanın hangi yıllarda yapıldığı, müteahhidi, mal sahibi, şantiye şefi, denetim firması gibi bütün bu bilgileri içeren herkesin okuyacağı birer plaka Kimlik Plaketi takılması zorunluluğu yer alıyor.

Depreme karşı alınacak önlemler konusunda bina güvenliğinin arttırılmasına yönelik yapılan bu çalışmalar vatandaşlar tarafından takdir toplarken diğer belediyelere de örnek olmaya devam ediyor.

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!