Virüsleri yok eden cihaz icat etti

featured

Cihazı geliştiren Naci Mercan yaptığı açıklamada “Cihazı grip, burun enfeksiyonları ve sinüzit gibi hastalıklarda da etkili olduğunu gördük. Yaklaşık 10 bin voltluk elektrik akımı sağlayarak havada asılı bulunan virüs, bakteri, sigara dumanı, kötü kokular, parfüm ve tiner kokusu dahil hepsini absorbe edecek bir düzen haline getirdik” dedi.

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde yaşayan Naci Mercan, astım hastası olan eşinin nöbet krizlerini engellemek için karbondioksit gazını oksijene çeviren bir cihaz geliştirdi. Cihazın virüs ve bakterilere de etki ettiğini farkeden Mercan, patent başvurusunda bulundu.

Naci Mercan, muhabirimize yaptığı açıklamada, “MOX-C (Multi Oksijen Cihazı)” adını verdiğim cihazın, 220 volt elektriği 12 volta çevirip 10 bin voltluk akım sağladığını ve kendisinde saklı olan belli bir değerde frekans yayan cihaz, iki elektrot arasında karbondioksitteki karbonu, azotu ve havada asılı duran bakteri, virüs, sigara dumanı, gibi maddeleri zararsız hale getirdiğini söyledi.

Bu sistemle ilgili 5,5 yıldır çalıştığını belirten Mercan, şöyle devam etti:

“Cihazı yapmamdaki tek amaç; eşimin astım hastalığıyla alakalı nöbet krizlerini engellemekti. Daha sonra cihazın grip, burun enfeksiyonları ve sinüzit gibi hastalıklarda da etkili olduğunu görmeye başladık. Cihazın içindeki geçiş amperlerini yükselttik. Yaklaşık 10 bin voltluk elektrik akımı sağlayarak havada asılı bulunan virüs, bakteri, sigara dumanı, kötü kokular, parfüm ve tiner kokusu dahil hepsini absorbe edecek bir düzen haline getirdik. Ev içinde rahatsız olan insanların bu cihazdan yararlanabileceğini düşündük. Cihaz ortamda yoğun şekilde oksijen sağladığı için havayı soğutarak klima etkisi yaratmaya başladı. Cihaz için patent başvurusunda bulundum.”

Naci Mercan, havadaki karbonmonoksitteki karbonu parçalayarak oksijeni açığa çıkartmak için düşünülen bu cihazın, 24 saatte 25 kuruşluk elektrik harcadığını bildirdi.

Cihaz sayesinde insanların bulunduğu alanlarda kişilerin nefes alma düzeylerinin iyileştiğini vurgulayan Mercan, “Ortamdaki virüs, bakeri ve sigara dumanını yok ediyor. Sigara içme isteğini ortadan kaldırdı, kapalı burunları açmaya başladı. Şu anda evimde kullanmaya başladım ve eşimin astım hastalığına da iyi geldi. Evde parfüm dahi sıkmamız problem iken şimdi parfüm ve kolonya kullanabiliyoruz, artık cihaz sayesinde çok şükür doktor yüzü görmüyoruz” diye konuştu.

Ormandaymış gibi rahat nefes alabiliyorum

“MOX-C (Multi Oksijen Cihazı)” adlı cihazla evinde daha rahat nefes alabildiğini dile getiren 30 yıldır astım hastası olan Naci Mercan’ın eşi Mukaddes Mercan, şunları kaydetti:

“Evde, çam ormanındaymış gibi çok rahat nefes alabiliyorum. Önceden eve gelen misafirlere kolonya bile ikram edemezken şimdi oda parfümü dahi kullanabiliyorum. İnsanlar temiz havada huzur bulabilmek için ormanlık alanlara pikniğe giderken ben evimde bu huzuru yaşıyorum. Cihaz sayesinde astım ataklarım neredeyse yok gibi ve ilaçlarımı da bırakma seviyesine geldim. Eşimin cihazı eve getirmesinin ardından komşularım sık sık bize misafirliğe gelmeye başladı. İlk zamanlar odanın içindeki çam kokusunu herkes oda parfümü sanıyordu. Kokuyu cihazın yaydığını söylediğimizde kimse inanamadı. Daha sonraki ziyaretlerinde ise cihazın faydasını görmeye başladılar.” dedi.

Cihazı bulan Naci Mercan geçmişte geliştirmiş olduğu temizlik maddesi ile TRT haber ekranlarında rahmetli Vatan Şaşmaz’ın sunduğu “Bir fikrin mi var ?” yarışmasına katılmış ve finalist olmuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!