Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

TÜM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI MADENLER İÇİN TEK YUMRUK

Muratdere ve Camiliyayla için Bozüyük Sivil Toplum Kuruluşları Bozüyük Kent Konseyi başkanlığında bir araya geldi.

HABER » BOZÜYÜK » TÜM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI MADENLER İÇİN TEK YUMRUK » Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020 15:36
TÜM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI MADENLER İÇİN TEK YUMRUK

İKİ SENE ÖNCE GEYİK SALDIĞIMIZ YERLERDE ŞİMDİ MADEN OCAĞI AÇILACAK

bürosu önünde gerçekleşen toplantıda, konuşma yapan konsey başkanı Nurettin Oydu, köyünün kuzeyinde kalan 3 km.lik alanda kurulacak olan mermer ocaklarının, şu an köylünün mera alanı kullandığı yerlerde olduğunu ve iki yıl öce bu bölgede yaban hayatı zenginleştirmek adına yaban geyiklerini bu bölgede saldıklarını, müdahale edilmez ise çevre faciasına yol açacağına dair sivil toplum kuruluşlarına, geniş bilgi verdi. Başkan Oydu bunun yanında Muratdere köyünde de çıkarılmak istenen bakır madenleri konusunda da bilgilendirme yaptı.

PEKİ KÖY YOLLARINA VERİLECEK TAHRİBAT

Ardından söz alan Muratdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı Barış Kahraman, Köyü’nün coğafi konumu üzerinde bilgilendirmeler yaparak, çıkarılacak mermer ocaklarının doğa tahribatının yanında da köy yollarının büyük zarara uğrayacağını belirtti. Muratdere Köyünde çıkarılmak istenen bakır madeni üzerinde de konuşan Kahraman, Muratdere Madenciliğin değiştirdiği projeden de bahsederek, geçtiğimiz günlerde Muratdere köyüne gelen, Bilecik il özel idaresi Çevre Komisyonu’nun bölgesini incelesi üzerine de bilgiler verdi.

BİLECİK İL GENEL MECLİSİ MERMER OCAKLARI KONUSUNU GÜNDEMİNE ALDI

Bilecik il genel meclisi üyesi Hüseyin Elmas, açılması konusunu ilk Bozüyük Ajansı’ndan okuduklarını ve bunun ardından ivedilikle il genel meclisi gündemine getirdiklerini, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

TARİHSEL ÖNEME SAHİP ATALARIMIZIN GÖÇ YOLLARI BU BÖLGEDE

Osmanlının ilk göç yollarının bu bölgede olduğunu söyleyen Bilecik Edebali Kültür ve araştırma derneği başkanı Arif Durmuş, “yanlış bilgilerle tarihimize sahip çıkılmadı”, Orhan ve Dündar yollarının bu bölgede olduğunu, atalarımızın göç yolları olarak kullandığı yollarının tahribat edileceğini, çevrenin tarihsel bir öneme sahip olduğunu katılımcılara anlattı.

TAŞ İNSANDAN ÖNCE GELEMEZ

Söz alan önceki dönem Başkanı Osman Tekeli “taş’ın insandan önce” gelemeyeceğini belirterek insanın girmesinin yasak olduğu yere maden ocağının açılmasının da garip olduğunu belirtti.

TÜM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI TEK YUMRUK

bürosu önünde gerçekleşen toplantıda, bütün sivil toplum kuruluşları fikirlerini beyan ederek, konu üzerinde birleştiklerini ve çevreye zarar verecek olan bu madenlere izin vermeyeceklerini belirttiler.

başkanlığında yapılan toplantıya katılanlar;
Nurettin Oydu ( Başkanı), Mehmet Ali Karasu (Belediye başkan yard.), Hüseyin Elmas (il genel meclisi üyesi),Osman Çetin (İl genel meclisi), Celalettin Ateş (Ertuğrul Gazi der.), Arif Durmuş (Bilecik Edebali Kültür derneği), Barış Kahraman (Muratdere tarımsal Kalkınma Koop.), Hasan Özkan (Bozüyük Taşeron işçiler der.),Hayrettin Sabırlı (Bozüyük Hakları der.),Mehmet Erkoç (kent konseyi),Hüseyin Turan ( Mehter), İsmail Topal (Bozüyük Şehit ve Gazi Aileleri der.), Mustafa Engin (Camiliyayla der.), Osman Tekeli (Kasımpaşa camii der.), Özen Sevgili (Bozüyük A.D.D), H.Hüseyin Sağan (Memur Sen), Veli Çelik (Arama Kurtarma), İhsan Esel (Bozüyük CHP ilçe başkanı), Melih Meram (İyi Parti başk.yard.),Necip Meral (Bozüyük ilçe başk.),Yüksel Ardıç (saadet partisi), Orhan Kiraz (Vatan Partisi), Ramazan Peker (Emekliler der.), Celali Yılmaz (Bozgided), Kısmet Turan (Karadenizliler der.),Mustafa Aksu (Bozüyük Dostları der.), Bektaş Aydın (Köyler Der.), Suat Erbay (kent konseyi)

Etiketler: , , , ,

ASAYİŞ HABERLERİ
SİYASET HABERLERİ
BÖLGEMİZDEN HABERLER
ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN GÜNDEM HABERLERİ