ŞEHİT ÜNAL DEMİR PARKI GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞ TÖRENİ İLE HİZMETE GİRDİ

featured

Yeni TOKİ konutlarında düzenlenen açılış töreni öncesinde ilk olarak TOKİ Camii’nde, şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okundu. Öğle namazının kılınmasının ardından tören alanına geçildi. Açılış töreninde selamlama konuşmasını yapan Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı konuşmasında ilk olarak 104 yıl önce 90 bin askerimizin hiçbir kurşun atmadan Sarıkamış’ta donarak şehit olduklarını hatırlattı. Sarıkamış şehitlerini rahmet ve minnetle anan Başkan Bakıcı “Böyle anlamlı bir günde bu parkımızın açılışını yapmayı Rabbim bizlere nasip etti” dedi.

Başkan Bakıcı konuşmasında “Bizler için önemli olan sadece belirli günlerde ve belirli zamanlarda değil her an her zaman bizim için kutsal saydığımız kişileri anmaktır. İşte bu gün burada da açılışını gerçekleştirdiğimiz parkımızda şehitlerimizin ismini yaşatmaya çalışacağız. Parkımızın önünden geçen ziyaret eden, her vatandaşımız Bozüyük’te sadece 1 değil, 24 tane şehidimizin olduğunu bilecek. Onlar bu vatan için seve seve gözünü kırpmadan, bayrak inmesin, ezan dinmesin diyerek canını feda ettiler. İşte bu park da yoldan geçen herkesin tüm şehitlerimize dua etmesi için yapıldı. Burası çok anlamlıdır ve arkamda bulunan abidemiz de sonsuzluk anlamı içerir ve her şehidimizin mekanının cennet olduğunu anlatması için yapılmıştır.

Bizler bugün hangi kelimeyi söylersek söyleyelim boş olduğunu biliyoruz. Çünkü en büyük zahmeti üzüntüyü yaşayan şehitlerimizin geride bıraktıkları, sevdikleri, anneleri, babaları, kardeşleri, eşleri ve çocuklarıdır. O yüzden bir çok ortamda farklı günlerde dini bayramlarımızda hep onları ziyarete gitmeye çalışıyoruz. Ama her vatandaşın da onların yanında olduğunu hissettirmesi gerektiğini düşünüyorum Bu gün burada 6 bin 500 metrekare alanda yapmış olduğumuz bu parkımız Allah nasip ederse önümüzdeki yaz toplamda doğu ve batı istikametinde 8 bin metrekare daha alanla bütünleşerek 14-15 bin metrekarelik yeşil alana kavuşarak bu mahallemize farklı bir güzellik daha katmış olacak.

TOKİ SAKİNLERİNE MAHALLE KONAĞI MÜJDESİ

Sayın milletvekilimizin desteği ile bu mahallemizde birçok vatandaşımızın bizden bir talebi oldu. Dediler ki ‘Diğer mahallelerde konaklar olduğu gibi bu mahallemize de istiyoruz.’ Sayın milletvekilimizin TOKİ Başkanı ile görüşerek 1000 metrekarelik bir arazinin belediyemize tahsisi yapıldı. Bizler şu anda projesini çiziyoruz. Allah nasip ederse seçimden önce asıl amacımız olan bu mahalleye bir hizmet dahaysa bu mahalle konağını da inşallah sizlere kavuşturacağız, ihalesini gerçekleştireceğiz. Ve hepimizin bir noktada daha hassasiyet göstermesini istiyorum.

Yetiştirmiş olduğumuz bu çocuklarımız inanın bu apartmanların gölgesinde değil,  bu anlamlı parkta oynayarak yetişecekler. Arkamda bulunan bu yeşil alanda  toplamda 24 tane ladin ağacımız bulunmaktadır. Rabbim buraya bir tane daha ağaç dikmeyi bizlere nasip etmesin. Çünkü buraya 24 şehidimizin her biri için bir ağaç diktik. Burada plandaki yeşil alanların tamamlanması 48 günde gerçekleştirildi. Çalışanlarım gecesiyle gündüzüyle büyük bir emek verdi. Burada apartmanlarda oturan bir çok vatandaşımız da görmüşlerdir.  Bu parkımızın isminin her zaman dualarla anılması ve yapılan duaların anıtın yanında yer alan tüm şehitlerimize armağan edilmesi temennisi ile parkımız hayırlı ve uğurlu olsun” diyerek açılış törenine katılan herkese teşekkür etti.

Başkan Bakıcı’nın ardından söz alan Kaymakam Hasan Yaman’da “Görevimiz gereği bir çok açılışa katılıyoruz. Ama bir şehidimizin adının verildiği bu proje hakikaten bu açılışa daha büyük bir ehemmiyet ve önem kazandırmıştır. Ünal Demir yakın zamanda şehadet şerbetini içmek için korkusuzca terör örgütlerinin üzerine koşan ailesinin de vatan sağolsun diyerek ebediyete intikal ettirdiği bir kardeşimiz şehidimiz vatan evladımız. Tabi biz o süreci Demir ailesi ile birlikte çok yakından yaşadık. Onların acılarını paylaşmaya çalıştık. Bu gün Kaymakamlar olarak Anadolu’nun bir çok yerinde görev yaptık. Daha Osmanlı’nın son döneminden bu döneme kadar Balkan Savaşlarında, Milli Mücadelede terörle mücadelede, Kıbrıs’ta Kore’de  şehidimizin olmadığı bir ilçe gazimizin olmadığı bir ilçe ben daha bu güne kadar görmedim. O yüzden Türk Milleti Şehitliğin, gazanın, gaziliğin anlamını en iyi bilen idrak eden milletlerden birisidir. Ve bu güzel muazzam parka şehidimizin ismini vererek taçlandıran başta Belediye Başkanımıza, belediye meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Hepinizi en içten duygularımla sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kaymakam Yaman’ın ardından Bilecik Vali Vekili Mehmet Taşdöğen kürsüye gelerek misafirlere hitap etti. Vali Taşdöğen “Devletimizin varlığı ve bağımsızlığı, vatanımızın ve milletimizin bölünmezliği bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını kanları feda eden şehitlerimizi bir kez daha minnetle anıyorum. Gazilerimize uzun ömürler diliyorum, ailelerine ve yakınlarına tekrar tekrar başsağlığı biliyorum. Gerçekten çok etkilendiğim bir ortam, Başkan beyin dediği gibi  24 şehit hakikaten Bozüyük’ün ne kadar önemli bir bölge olduğunu, şehir olduğunu bugün buradan yeni öğreniyorum. 24 şehit olduğunu ve 17 adette gazimiz var. İlçe olarak Bozüyük kurtuluş savaşından beri kurtuluşumuzun da önemli noktalarından biri olmuştur. Nereye baksak hangi kısmını görsek mutlaka savaşlardan kurtuluşundan bir şeyler taşıyor. Bu yüzden Bozüyüklüleri bir kez daha ayrıca kutluyor, tebrik ediyorum. Vatan millet için çalıştılar bugüne kadar getirdiler. Bu günde bakıyoruz ilimizin çok önemli yerleşim yerlerinden birisi. Konumu olarak pozisyonu olarak sürekli gelişen, birlik beraberlik içinde gelişen ilçemiz. Buradan da görüyoruz bu yüce şehitlerimizin ismini taşıyan son zamanda şehit olan Ünal kardeşimizin ismiyle ve akabinde 24 şehidimizin isimlerini taşıyan ladin ağaçlarıyla süslenen parkımızın bu hale getirilişinde başta Belediye Başkanımız, bu ismin verilişinde belediye meclis üyelerimiz, 48 günde bu onurlu parkı bu hale getiren çalışanlara teşekkür ediyorum. Ebediyete kadar bu anıtımız yaşar. Bu mekanlar bir vefa borcumuzdur. Şehitlerimize ve şehit ailelerimize sabırlar diliyorum, Gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Rabbim 25. ladin ağacını bize diktirmesin. Biz beraber olduğumuz sürece dimdik durmaya devam edeceğiz” dedi.

Törende son olarak Bilecik AK Parti Milletvekili Selim Yağcı söz alarak “Bugün gerçekten kışın ortasında şehitlerimizin ruhaniyetinin yansıması sonucunda bir bahar atmosferi içerisinde ve gerçekten son zamanda yüreğimizi dağlayan Ünal Demir’in adının verildiği şehitler parkımızın açılış merasimine hoş geldiniz. Sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ diyen zihniyetin inancın mensuplarıyız. Bu toprakların her karışı şehitlerimizin kanlarıyla bizlere vatan olarak armağan edilmiştir ve bu ülkemizin ülke coğrafyamızın her noktasında şehitlerimizin aziz kanları mevcuttur. Bizler bu vatan topraklarında bugün onları ne kadar ihtimamla saygıyla yaşarsak ve bu toprakları geleceği hür ve bağımsız şekilde birlik beraberlik kardeşlik şeklinde götürebilir, gelecek nesillere yansıtabilirsek o zaman bu şehit kardeşlerimiz haklarını helal ederler diyorum. Bizler geçmişi ile övünen geleceğe emin adımlarla ilerleyen marka şehirleri oluşturma gayretindeyiz. Fatih bey kardeşimiz de göreve geldiği günden itibaren Bozüyük’ümüzün her noktasını nakış nakış işleyerek şehrine hem tarihin izlerini hem de geleceğin ümitlerini nakşediyor ve bu bir taraftan vefayı ve inancı gerektiren bir iş. Vefa duymazsanız gelecekte vefa duyulanlardan olmazsınız, geçmişi de iyi bil ki nereye gideceğinizi iyi bilesiniz. Bizler yapacaklarını söz veren, söz verdiklerini de gerçekleştirmeye nasip olan bir yönetim anlayışına sahibiz. Bugün 724 konut yapıldığı Bozüyük’ün TOKİ’lerdeyiz. Bilecik’imize 1200 konut yapıldı. Şimdi Osmaneli’nde Söğüt’te ve Pazarcığımızda yapıldı. Ülkemizin her noktasında hemşerilerimizin ihtiyacı olan her türlü hizmet yapılıyor. Durmak yok yola devam dedik. Burada insan var, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ insanımızın her türlü hizmetini sağladık. İnşallah amacımız gelecek zaman dilimi içerisinde el ele gönül gönüle vererek şehrimizin her noktasını güzel bir yere götürebilmek. Dünden çok çok iyiyiz. Allah’ın izniyle çok çok daha da iyi olacağız. Gerçekten son 16 yılda rekordan rekora koşturan durmandan gece gündüz çalışarak Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde var gücümüzde Türkiye’nin her yerinde geleceğe emin adımlarla var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Böyle güzel bir parkı hizmete sunarken Fatih Bakıcı kardeşime ve meclis üyelerimize, çalışma arkadaşlarına canı gönülden teşekkür ediyorum. Şehit yakınlarına sabrı cemil ihsan ediyorum, Allah yar ve yardımcıları olsun. Onların aziz emanetlerini sonsuza dek koruyacağız. Bozüyük Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği kurmuşlar, hayırlı ve uğurlu olsun. Cenab-ı Hak güzellikler içerisinde sizin gibi güzel dostlarla bir arada tutsun” dedi.

Konuşmaların bitiminde protokol üyeleri tarafından Şehit Piyade Uzman Çavuş Ünal Demir’in babası Resul Demir ve ailesi başta olmak üzere açılışa katılan tüm şehit aileleri ve gazilere bayrak hediye edildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından ise protokol üyeleri tarafından 24 Bozüyüklü şehit için dikilen 24 ladine kırmızı kurdele bağlanarak 24 şehidin isimlerin yazılı olduğu  mozolelere de karanfil bırakıldı. Başkan Bakıcı burada Vali Taşdöğen’e anıt ve park hakkında bilgi verdi. Programda son olarak Bozüyük Belediyesi tarafından misafirlere yemek ikram edildi.

Açılış törenine AK Parti Milletvekili Selim Yağcı, Vali Vekili Mehmet Taşdöğen, Kaymakam Hasan Yaman, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Garnizon Komutanı Bkm Yüzbaşı Murat Günhan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Serkan Aktay, Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Güner, Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli, AK Parti İlçe Başkan Vekili Abdullah Algın, TSO Başkanı Veli Çelik, parka adı verilen Şehit Piyade Uzman Çavuş Ünal Demir’in babası Resul Demir ve ailesi, Bozüyük Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği üyeleri, mahalle muhtarları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!