Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Muhtarların çalışma şartlarında iyileştirmeler yapılıyor

Muhtarlar için hazırlanan yeni taslak metninde, doğum izni, 30 günlük izin, ücretsiz ulaşım gibi yeni düzenlemeler yer alıyor.

HABER » YAŞAM » Muhtarların çalışma şartlarında iyileştirmeler yapılıyor » Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021 12:57
Muhtarların çalışma şartlarında iyileştirmeler yapılıyor

İçişleri Bakanlığı’nca muhtarlar hakkında yeni düzenlemeler getiriliyor. Uzun bir süredir üzerinde çalışılan düzenlemenin taslak metni hazırlandı. Hazırlanan taslak metni milletvekilleri tarafından kanun teklifi haline getirilerek Meclis Başkanlığına sunulacak. Taslak ile muhtarlara bazı yeni haklar getirilirken, görev ve sorumluluklarına yeni eklemeler de yapılıyor.

YARDIM ÖDENEĞİ
Muhtarlıklara merkezi yönetim bütçesinden iki muhtar ödeneği tutarında yapılacak. Bu yardımın karşılığı her yıl bütçesine konulacak.

Söz konusu tutar yılı içinde, iki eşit taksitte mart ve eylül aylarında mahalle ve köy hesabına aktarılacak. Cumhurbaşkanı bu ödeneği iki katına kadar artırabilecek.

YILLIK İZİN
Muhtarlar il genel meclisi ve meclis toplantılarına katılabilecek ve bu toplantılarda söz hakkına sahip olacak. Muhtarlar yılda 30 gün izin kullanabilecek.

DOĞUM İZNİ
Kadın muhtarlara doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle ödeneği kesilmeksizin analık izni verilecek. Ayrıca 6 aya kadar ödeneksiz izin kullanma hakları olacak.

ÜCRETSİZ YOLCULUK
Muhtarların görev süreleri boyunca şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden olarak faydalanabilmeleri de öngörülüyor.

Etiketler: , , , , , ,

ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN YAŞAM HABERLERİ