Metabolizma araştırmasında müthiş bulgu

29 ülkede sekiz günlükten 95 yaşına kadar 6 bin 400 kişi üzerinde yapılan çalışma, metabolizmanın 20 yaşından 60 yaşına kadar değişmediğini ve "kaya gibi sağlam" kaldığını ortaya koydu.

featured

Geniş kapsamlı yeni bir çalışmaya göre, orta yaşlı insanların kilo alımı için metabolizma hızının yavaşlamasını suçlamasının hiçbir anlamı yok. 29 ülkede sekiz günlükten 95 yaşına kadar 6 bin 400 kişi üzerinde yapılan çalışma, metabolizmanın 20 yaşından 60 yaşına kadar değişmediğini ve “kaya gibi sağlam” kaldığını ortaya koydu.

Uzmanlar, çalışmanın bulgularının, bu dönemde kilo alımının nedeninin fazla gıda alımı ve hareketsiz yaşam olduğunu kanıtladığını söyledi. Bilim insanlarının bildirdiğine göre metabolizma hızı bir yaşında zirve yapıyor. Ardından 20’den 60 yaşına kadar sabit kalıyor. 60 yaşından sonra ise metabolizma hızı düşmeye başlıyor.

Science adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarları, bulguların insan vücudu hakkında ezber bozan bilgiler verdiğini söyledi.

METABOLİZMA NEDİR?
Metabolizma, bir canlının yaşamını sürdürdüğü esnada vücudunda gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelere deniliyor. Canlı organizmada ya da canlı hücrede meydana gelen yapıcı ve yıkıcı nitelikteki kimyasal olayların tümünü içeriyor.

Eğer vücut ne kadar büyükse, (ister uzun boylu, ister kilolu olsun) hareket için o kadar fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Araştırmacılar bu durumdan yola çıkarak, ortalama bir metabolik ölçüm yerine, bireylerin metabolizmasını kilo ve vücut boyutuna göre değerlendirdi.

METABOLİK YAŞAMIN 4 AŞAMASI ORTAYA ÇIKTI
Sonuçlarda metabolik yaşamın 4 aşaması ortaya çıktı.
– Doğumdan bir yaşına kadar olan dönem. Bu dönemde metabolizma yetişkinlerinkinden yüzde 50 daha hızlı.
– Metabolizma 1 yaşından 20 yaşına kadar hafif yavaşlıyor. Ergenliğin tüm değişimleri sırasında hiçbir ani yükselme ya da düşüş görülmüyor.
– 20 ile 60 yaş arasında metabolizma hızı sabit kalıyor ve hiçbir değişiklik meydana gelmiyor.
– 60 yaşından sonra metabolizmada kalıcı bir düşüş başlıyor. 90 yaşına kadar ortalama yüzde 26’lık bir düşüş görülüyor.

ORTA YAŞTA KİLO ALIMI İÇİN METABOLİZMANIZI SUÇLAYAMAZSINIZ
Çalışmanın yazarlarından biri olan İngiltere’deki Aberdeen Üniversitesi’nden Prof. Dr. John Speakman, “Bu, daha önce hiç keşfedilmemiş bir durum ve birçok sürprizi barındırıyor. Benim için en şaşırtıcı şey, yetişkinlik boyunca hiçbir değişiklik olmaması. Eğer orta yaşta kilo aldıysanız, artık bunun için düşen metabolik hızı suçlayamazsınız” dedi.

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!