Koronavirüse karşı dirençli kan grubu var mı? Dünyanın konuştuğu soruya net cevap !

Koronavirüs belirtileri değişti. Burun tıkanıklığı ve nezlenin de Covid-19 belirtileri arasında yer aldığı ifade edilirken salgına ilişkin çarpıcı bir araştırma sonucu ortaya çıktı. Bilim insanları, koronavirüse yakalanma riskleri arasında cinsiyet, yaş ve etnik kökene dikkat çekti. Yapılan araştırmada; 'Kan grubu Covid-19'a karşı etkili mi?' sorusu da yanıt buldu. Koronavirüs salgınına karşı dirençli bir kan grubu var mı? Kan grupları koronavirüse yakalanma ihtimalini etkiliyor mu?

featured

Koronavirüs salgınına ilişkin yapılan bir araştırma çarpıcı gerçeği gözler önüne serdi. “Kan grupları koronavirüse karşı etkili mi?” sorusu yanıt buldu. Önceki çalışmalarda, A tipi kan grubuna olan kişilerin Covid-19 yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti. Bununla birlikte bilim insanları, virüse yakalanma riskini artıran kanıtlanmış faktörlerin cinsiyet yaş ve etnik köken olduğunu vurguladı. Peki kan grupları Covid-19’u etkiliyor mu? İşte yanıtı…

Kan grubu, bir kişinin DNA’sı tarafından belirlenen ve ebeveynlerinden miras kalan genlere bağlı bir özellik. Bu genler, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde antijenlerin varlığını belirliyor. Antijenler ise kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan ve aynı zamanda eritrositler olarak da bilinen A ve B olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

İnsanların kan grubu da bu antijenlerin varlığına göre belirlerniyor, her iki gruba sahip olan AB, hiçbirine sahip olmayan ise O kan grubuna sahip oluyor. Rhesus adı verilen hücrelerdeki başka bir antijen de kan grubunun pozitif veya negatif olduğunu belirtiliyor.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK RASTALANAN KAN GRUBU A POZİTİF

Bununla birlikte, kan grupları coğrafya ve etnik kökene göre değişiklik gösteriyor. Kızılay’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye’de en çok rastlanan kan grubu “A Rh Pozitif”, en az rastlanan grup ise “AB Rh Negatif” kan grubu.Önceki çalışmalar, A tipi kanı olan kişilerin corona virüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu bulmuştu.

100 BİN KİŞİ İNCELENDİ

Ancak, ABD’li araştırmacılar, Covid-19 ve kan grupları arasındaki şimdiye kadarki en kapsamlı ve kontrollü analizi gerçekleştirdi. Salt Lake City’deki Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsü’nden Dr Jeffrey Anderson ve ekibi Çin, Avrupa, Boston, New York ve diğer yerlerde yapılan çalışmaları çürüttü.

NTV’de yer alan habere göre; JAMA Network Open’da yayınlanan araştırma kapsamında, Mart ve Kasım 2020 arasında Utah, Idaho ve Nevada’da Covid-19 testi yaptıran 100 binden fazla kişinin sağlık kayıtlarını analiz edildi ve kan grubu ile hastalık arasında hiçbir ilişki bulunamadı.

RİSKİ ARTIRAN KANITLANMIŞ FAKTÖRLER ARASINDA KAN GRUBU YOK

Araştırmanın yazarları, “Çalışmamızın büyük ve ileriye dönük yapısı göz önüne alındığında, Covid-19’un kan gruplarıyla ilişkisinin olası olmadığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

NEDEN FARKLI SONUÇLARA VARILDIĞINI AÇIKLAYAMIYORLAR

Öte yandan bilim insanları, önceki çalışmaların neden farklı sonuçlara vardığını açıklayamıyorlar, ancak önceki sonuçlara yol açmış olabilecek çeşitli faktörlerden bahsetti. Sınıflandırılmayan istatistiki verilerin ve genetik farklılıkların bazı kan gruplarının daha fazla risk altında olduğunu gösteren çarpık sonuçlara yol açmış olabileceğini söylediler.

KAN GRUBU ETKİLİ DEĞİL ANCAK DİĞER FAKTÖR…

Bununla birlikte, çalışma, kan grubunun olmasa da, diğer faktörlerin gerçekten Covid-19 riskini artırdığını buldu. Bunlar arasında erkek olmak, daha yaşlı olmak ve ayrıca beyaz etnik kökene sahip olmayan insanlar vardı. Araştırmacılar, “Covid-19’lu bireyler arasında hastaneye yatış oranının cinsiyeti, etnik kökeni ve yaş ile ilişkili olduğunu gördük” dedi.

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!