İtfaiye Hizmetleri Sınıfı kurulsun!

featured

Bozüyük Dostları Derneği yaptığı basın açıklamasında genel idari hizmetler sınıfında görev yapan itfaiyecilerin İtfaiye Hizmetleri Sınıfı olarak yerini alması gerektiği belirtildi.
Dernek başkanı Mustafa Aksu ve dernek yöneticilerinin yaptıkları açıklamada ” pek çok il ve ilçe belediyesinde 24 saat görev yapmalarına rağmen yemek ücreti dahi alamayan kahraman itfaiyecilerimizin yanlarındayız.Günümüzde itfaiyeciler yangın, trafik kazaları, göçük, intihara teşebbüs, su baskınları, afet ya da patlama sonucu oluşan acil durumlar, suda boğulmalar, metan gazı boğulmaları, hayvan kurtarma gibi birçok alanda büyük bir özveriyle hizmet vermektedir. Zor koşullarda çalışan itfaiye görevlileri günün her saatinde canını hiçe sayarak olaylara müdahale etmektedir. Tüm bunlara karşın itfaiye personeli arasında bir statü birlikteliği olmamaktadır.

Olaylara müdahale sırasında dünyada her yıl yüzlerce, ülkemizde ise onlarca itfaiyeci yaşamını yitirmektedir. Birçok itfaiyeci soluduğu zehirli dumanlardan dolayı akciğer ve cilt kanseri riski taşımaktadır. Kısacası; görevleri icabıyla en çok iş riski ve güçlüğüne itfaiye çalışanları maruz kalmaktadır. Yangına müdahale esnasında, görevi başında yaşamını kaybeden itfaiyecilerin şehit statüsünde sayılmaları gerektiği düşüncesindeyiz.

İtfaiyeciler, yangınlara müdahale etmek, can kurtarmak, ilk yardım hizmeti yapmak, su baskınlarına müdahale etmek, afetler sonunda oluşan enkaz ve çöküntüler altında can ve mal kurtarma çalışmalarına katılmaktadırlar. İtfaiyeci, yangında alev, duman ve enkaz karşısında kahramanca mücadele eden, kendi hayatını riske ederek büyük bir özveriyle görev yapmaktadır.

Toplumun genelince mesleğin tehlikeleri ve zorlukları bilinmekte iken itfaiyecilerin, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. Maddesi içinde sayılan Genel İdari Hizmetler Sınıfı kapsamına sığmadığı açıktır. Ayrıca, itfaiye çalışanlarının büro memurları gibi genel idari hizmetler sınıfında yer alması anayasamızın temel ilkelerinden olan “ölçülülük” ilkesine aykırı olduğu düşüncesindeyiz. Bu çerçevede 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. Maddesinde XI. Sınıf “İtfaiye Hizmetleri Sınıfı” olarak yerini almalıdır.
Dünyanın gelişen ve gelişmeyen tüm ülkelerinde itfaiye sınıfı vardır ve saygın bir meslek olarak itibar görmektedir. İtfaiye çalışanları il Afet Müdürlüklerinde çalışan arama kurtarma personellerinin bütün görevlerini kapsayan işleri yerine getirmektedir. İl Afet Müdürlüklerinde çalışan arama-kurtarma personellerinin Teknik Hizmetler Sınıfında yer almasına rağmen itfaiye çalışanlarının Genel İdari Hizmetler Sınıfında olması düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Böylece itfaiyecilerin meslek tanımı ve özlük haklarıyla ilgili sorunlara kısmen de olsa çözüm bulunmuş olacaktır.Bizler Bozüyük Dostları Derneği olarak İzmir Milletvekili Atilla Sertel tarafından verilen kanun teklifini sonuna kadar destekliyoruz ve kahraman Türk İtfaiyecisinin yanlarındayız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!