İlerleyen ve çaresi olmayan bu hastalığın nefes testine göre tanı koymak doğrumudur

featured

Silikozist hastaları Seyhan çayevinde  basın açıklaması ve istişare için biraraya geldiler. Vatan Partisi il başkanı Niyazi Güner de silokizist hastalarına moral ve destek için yanlarında yer aldı. Bozüyük silikozist hastalarını temsil eden Mustafa Arsan yaptığı basın açıklamasında şunları belirtti;

“Silikozis silika maddesinin akciğerlere yapışması ile oluşan zamanla buzlu cam görüntüsüne çeviren, nefes almayı zorlaştıran en son akciğer kanserine çeviren zamanla ilerleyen bir hastalıktır.

Bizler seramik sektöründe çalışmış ve bu kurumlarda hasta olmuş meslek hastalarıyız.

Çoğu çalışanlarımız kendi imkanlarıyla öğrenmiş ve sonra meslek hastalıkları hastanesine gönderilmiştir. Meslek hastalıkları hastanesinden aldıkları oranlar ile hastalıkları kesinlesmiş hastalarız. O zamanlar devlet hastanesinden tomografi ve film ile yapılan kontroller sonucu devletin doktorundan, kurulundan, yüksek sağlık kurulu ve en son Ankara da maliye yüksek sağlık kurulundan geçmiş ve emekli olunmuştur.

Tomografi ve filme bakmadan üfleme testine tabi tutmuşlar

Son yaşanan olaylarda SGK tarafından Bursa yüksek ihtisas araştırma hastanesine gönderilmiş buradaki göğüs doktorları sadece tomografi ve filme bakmadan üfleme testine tabi tutmuşlardır.Bunun sonucunda üfleme testi normal çıkan arkadaşlarının hepsinin oranları düşürülmüş ve emeklilikleri iptal edilmiştir. Bu hastalığı iyi bilen doktorların söylediği silikozist hastalığı olan kişide kuah veya astım gibi rahatsızlığı yoksa nefes testinin normal çıkacağını söylerler.

Madem emeklilikleri iptal edecekler zamanında ellerinde raporları olan bu hastaları niye emekli ettiler.

Şimdi sizler aracılığı ile sormak istiyoruz.Madem emeklilikleri iptal edecekler zamanında ellerinde raporları olan bu hastaları niye emekli ettiler.O zaman iptal edeceklerse sağlam raporu verip istihdamı sağlasınlar.Çünkü hiçbir iş yeri meslek hastası olduğu için işe kabul etmiyor. Aradan geçen zaman içinde hastalıkları ilerlemiş olan arkadaşlarımız var.

İlerleyen ve çaresi olmayan bu hastalığın nefes testine göre tanı koymak doğrumudur.

Bu hastalık sadece akciğerlerde kalmayıp diğer organlarada zararı var.Bunun örneği arkadaşımızın birtanesinde silikozisten kaynaklı böbrek rahatsızlığı bulunmaktadır.Şimdi sormak lazım ilerleyen ve çaresi olmayan bu hastalığın nefes testine göre tanı koymak doğrumudur.

Emekliliği iptal olmuş arkadaşlar iş bulamıyor

Üstelik bu hastalıktan emekli olup emekliliği iptal olan arkadaşların çoğu iş bulamamaktadır.Bu nedenle bu arkadaşların emeklilikleri bağlanmalı ve mağduriyetleri giderilmelidir.Toplum üzerindede sanki raporlarını para veripte almış gibi bir imaj oluşmuştur. Bu hastaları psikolojik bir bunalıma sürüklemektedir. Bu imajı ortadan kaldırmak için bir basın açıklamasına ihtiyaç duyulmuştur. Silikozist hastalarının hiç birisi yolsuzlukla almıs raporlara sahip değildir.

Silikozist hastaları olarak doktorların sağlıklı karar veremedikleri kanaatindeyiz.

Çoğu doktor hastasınız, haklısınız diyor, %0 oran veriyor. SGK haklısınız diyor aylıkları kesiyor. Kurumlar arasında çelişki yaşanıyor. Her kurum kendi üzerindeki yükü diğer kuruma atıyor. Sonuçta yansıması hastalara oluyor. Bizler vatanımızı seven, devletimizi seven, meslek hastaları olarak bu mağduriyetimizi ortadan kaldırmak için bununla ilgilenen tüm kurumlarımıza sesleniyoruz.

Sesimizi duyun ve bu mağduriyetimizi ortadan kaldırın.

Daha önceden süresiz verilen raporlarında 2 yıllık veya 5 yıllık olarak değiştirilmesi manidardır. Bu hastalık iyileşmeyeceğine göre raporlarında süresiz verilmesi kanatindeyiz” dedi.

Daha sonra silikozist hastaları, Bozüyük’te seramik fabrikasında sırlama bantlarından emekli, ağır silikozist hastası İbrahim Koç’un evine giderek ziyaretlerde bulundular. İbrahim Koç oksijen tüpü ile yaşayan ağır silikozist hastası. 56 yaşında olan İbrahim Koç şu anki görünümü ile 80 yaşında gözükmekte ,tekrar yaşama sığınabilmesi için akciğer nakli gerekli.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!