Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

TÜKETİCİ HABERLERİ

Elektrik Dağıtım Firmalarının Mağdur Ettiği Tüketiciler Hakem Heyetlerine Başvurabilecek

Bozüyük Tüketici Hakları Derneği şube başkanı Hayrettin Sabırlı, elektrik bedellerinin artmasından dolayı tek taraflı olarak sözleşmeleri feshedilen tüketicilerin hakem heyetleri aracılığıyla haklarını arayabileceklerini söyledi.

HABER » BOZÜYÜKTÜKETİCİ » Elektrik Dağıtım Firmalarının Mağdur Ettiği Tüketiciler Hakem Heyetlerine Başvurabilecek » Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018 23:51
Elektrik Dağıtım Firmalarının Mağdur Ettiği Tüketiciler Hakem Heyetlerine Başvurabilecek

dağıtımı ve satışı yapan şirketlerin, fiyatlarındaki artış nedeniyle, dönemlerde tüketicilerle yaptıkları sözleşmeleri haksız biçimde tek taraflı olarak feshettiklerini belirten Hakları şube başkanı Hayrettin Sabırlı, bu durumun Kanununda ‘haksız sözleşme’ olarak nitelendirildiğini ifade etti. Bu şekilde mağduriyet yaşayan tüketicilerin, mağduriyet bedeli oranlarına göre Hakem Heyetleri ya da Mahkemeleri aracılığıyla haklarını arayabileceklerini kaydeden Sabırlı, şunları söyledi:

“Geleceği göremeyen, elindeki üretimini hesaplayamayan ya da fiyatlardaki artışları öngöremeyen tüketiciler, sabit fiyatlı satıyoruz diyerek, tüketiciyi kendisine çekmeye çalıştı. Fakat dövizdeki dalgalanmalar piyasasını özellikle ’de elektriğimizin çoğunu doğalgazdan ürettiğimiz için döviz girdisi kaynaklı artışlardan dolayı altından kalkamadıklarına tüketiciyi boşluğa bırakıp yeni bir arayışa sevk ediyor. Bu konuda daha önce bir tecrübesi olmayan de bir panik içerisinde yeni bir tedarikçiye koşuyor. Bir kere bu, sözleşme akdine hiç uymayan bir durum. Tüketiciler bir sözleşme imzalamıştır ve o sözleşmede karşı tarafın bir taahhüdü vardır. Bu taahhüdü yerine getirmeyen satıcıya karşı kendisinin mağduriyetini dile getirip hakem heyetleri ya da mahkemeleri nezdinde haklarını talep edebilirler.”

Sabırlı, tüketicilerin bu tür şikayetlerinin, dağıtımı ve satışı yapan işletmelerin bundan sonraki süreçte aynı şekilde başka tüketicileri mağdur etmesinin önüne geçeceğini sözlerine ekledi.

ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK HABERLERİ