Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

TÜKETİCİ HABERLERİ

Elektriğe ve doğalgaza büyük zam

Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına zam yapıldı. Doğalgazda konut abone grubu tarifesine yüzde 12, sanayi abone grubu tarifesine yüzde 20 zam geldi. Elektrik üretim amaçlı santrallerin tarifesinde de yüzde 20 artışa gidildi. BOTAŞ’ın yayımladığı tarifeye göre, doğalgaz fiyatı ocak ayından bu yana yedinci defa artmış oldu.

HABER » TÜKETİCİ » Elektriğe ve doğalgaza büyük zam » Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021 8:09
Elektriğe ve doğalgaza büyük zam

Açıklama Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan geldi. fiyatlarında 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına yapıldı.

Yüzde 15 yapılacağı belirtilen açıklamada, üretiminde oluşan maliyet artışları nedeniyle tarifelerde değişikliğe gidildiği ifade edildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

100 KİLOVAT SAAT 91,56 TÜRK LİRASI

* üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapılmıştır.

Bu kapsamda, 1 Temmuz 2021 itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 Türk Lirası ödenecektir.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, temmuz ayına ilişkin tarife tablosu yayınlandı.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre, yeni tarifeyle tüketimi için yüzde 12, sanayi tüketimi ve elektrik amaçlı santrallerinin tarifesinde ise yüzde 20 artış yapıldı.

Buna göre, BOTAŞ’ın tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1000 metreküp doğalgaz için 1.488 lira 9 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise 1.783 lira 35 kuruş olarak belirlendi.

Elektrik amaçlı santrallerinin tarifesinde ise 1000 metreküp doğalgaz için uygulanan fiyat 2 bin 60 lira oldu.

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor. 2021’de Temmuz tarifesine kadar her ay yüzde 1 civarında artış yapılmıştı.

Etiketler: , , , ,

ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN SAĞLIK HABERLERİ