Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Diyanet: Aşı yaptırmak orucu bozmaz

“Aşı orucu bozar mı?” sorusuna cevap Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt’tan geldi. Bozkurt, aşının orucu bozmayacağını açıkladı.

HABER » YAŞAM » Diyanet: Aşı yaptırmak orucu bozmaz » Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021 22:55
Diyanet: Aşı yaptırmak orucu bozmaz

13 Nisan’da başlayacak ayı bu yıl da salgınının gölgesinde geçecek. Bir yandan aşılama süreci devam ederken diğer yandan da “ orucu bozar mı?” sorusu gündeme geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt da, aşısı ve diğer aşıların orucu bozmadığına dair açıklamalarda bulundu.

AŞININ VÜCUDA ZERK EDİLMESİ ORUCU BOZMAMAKTADIR

Bozkurt, hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmadığını belirterek, “Aşının vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir” dedi.

Aşıların içeriğinde vücudu besleyici vitamin veya gıda içerikli bir içerikleri olmadığından orucu bozmadığını fakat bu konuda göz ardı edilmemesi gerekenin şüpheli şeylerden hep uzak durup şüphesizlere yönelmek olduğuna değinen Bozkurt, boyunca oruca engel olabilecek her şeyden uzak durulması gerektiğine işaret etti.

AŞIYI OLMAK ORUCA ENGEL DEĞİL

Gün içerisinde oruçluyken aşısını yaptırmak zorunda olanların ya da randevusu gün içinde verilenlerin rahatlıkla aşısını yaptırabileceğini aktaran Bozkurt, “Çünkü sağlığı korumak, sağlıklı kalabilmek ve bulaşı önlemek için bu önemli bir tedbirdir. Haliyle bundan uzak durmamak için olmak zorundayız. Bu aşıyı olmak zorunda olan insanlara orucun engel olmadığını hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu.

KEFARET GEREKMİYOR

aşısının orucu bozmaması nedeniyle ve kefaretin gerekmediğini vurgulayan Bozkurt, “ aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmamaktadır. Böyle şeyin vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir. Ancak gün içinde olmak isteyenler varsa olabilir, oruca zarar vermeyecektir bu durum” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK OKUNAN YAŞAM HABERLERİ