Cumhuriyet kutlamalarında Bozüyük yakışanı yaptı

featured

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri ilk olarak akşam saatlerinde ES ES Bando’nun ilçe turu ile başlarken ES ES Bando bayram coşkusunu; ziyaret ettiği mahallelere seslendirdiği birbirinden güzel marşlar ile götürdü. Daha sonra Kapalı Pazar otoparkında devam eden program şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Ardından alandakilere seslenen Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu “Bu Cumhuriyet kurulurken çok kolay kurulmamış. Bizler bu günlerde o kadar rahat ortamlarda kutluyoruz ki. Ama onu kuranlar; önce devleti yönetenlerce kışkırtılmış vatan hainleri ne isyanlarla uğraşmış, burada bulunduğumuz topraklarda İnönü Savaşlarını yaparken doğu bölgesindeki ayaklanmaları da bastırmaya çalışmış Padişah hükümetinin kışkırttığı. Kolay kurulmamış Cumhuriyet. Bu salgın döneminde böyle kısıtlı kutlayabiliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha büyük coşkuyla kutlayacağız” dedi.

Ardından söz alan Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ise Cumhuriyet Bayramını kutlayarak “29 Ekim 1923, neden 29 Ekim 1923? neden 1 Kasım, 3 Kasım değil, yani 29 Ekim’den 3 gün veya 5 gün önce değil de neden 29 Ekim? 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros mütarekesi sonrasında tüm işgal kuvvetleri Türkiye topraklarını işgal etmişler.

Türkiye’de bir milletin bir toplumun adı yok edilmek istenmiştir. İşte 5 yıl sonra tam 29 Ekim 1923’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Cumhuriyeti ilan edip bir milletin yeniden doğmalarının önünü açmışlardır. O nedenle 29 Ekim 1923 yani işgalden 5 yıl sonra bir milletin çağdaş, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurarak bir millet olmanın onurunu yaşatmışlardır.

Bu günlerde demokrasi adı altında Cumhuriyetin kazanımlarının dibini kazmak isteyenlere karşı bu günlerde demokrasi adı altında Cumhuriyetin kazanımlarını yok etmek isteyenlere inat laik demokratik Cumhuriyet Bayramını en içten kutlamanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Bu ülkede kongreler serbest, bu ülkede mitingler serbest, bu ülkede siyasi partilerin çalışmaları serbest ama 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yasak. Öyle mi? Kalbimizden bunu ne yapsanız silemezsiniz, silemeyeceksiniz. Bunu herkes böyle bilsin” dedi.

Bayram coşkusu, konuşmaların ardından ES ES Bando eşliğindeki İzmir Marşı’nın hep bir ağızdan söylenmesi ile doruğa çıktı. Programın devamında ise hep birlikte “Dersimiz Atatürk” filmi izlendi. Filmin sonunda otopark alanını dolduran tüm araçlar büyük bir coşku ile ES ES Bando’nun şehir turuna katıldı.

ES ES Bando’nun marşları eşliğinde yapılan uzun araç konvoyuna katılan Milletvekili Yaşar Tüzün ve Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu Bozüyüklüleri selamlayarak Bayramlarını kutladı. Bozüyük, Cumhuriyetimizin 97. yılının coşkusunu doyasıya yaşadı.

Kutlama programına Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, CHP Bilecik İl Başkanı Metin Yaşar, Bozüyük İlçe Başkanı İhsan Esel, Belediye Başkan Yardımcıları ve vatandaşlar katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!