BOZÜYÜK’TE KURTULUŞUN 96. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANIYOR

featured

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama etkinlikleri sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı. Tören; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti. Konuşmasına “Ülkemizin her köşesi bugünlerde ayrı bir heyecan içinde. 30 Ağustos Zafer Bayramımızı ülke olarak kutladığımız bu günler, aynı zamanda ilçe ve illerimizin de düşman işgalinden kurtulduğu günler. Bugün güzel ilçemiz, Bozüyük’ümüz de bayram var. Yerel kurtuluş günümüz olan 4 Eylül’ü hep birlikte idrak ediyoruz. Dağımıza, kayamıza, toprağımıza al kanlarıyla nice destan yazmış ecdadımızı yad ediyor, rahmet ve minnetle anıyoruz” diyerek başlayan Başkan Bakıcı sözlerini şöyle sürdürdü.

“Biliyorsunuz ki; bu topraklar, Türk Milletinin makûs talihinin yenildiği topraklardır. Bu topraklar, Cumhuriyetin ayak seslerinin müjdecisi olan topraklardır. işgal kuvvetlerine geçit vermeyen nice civan mertin şehadetlerinin kabul edildiği topraklardır. Düğüne gider gibi şehadete koşan kahraman ordumuzun evlatları, şimdi bağrımızda Akpınar Mahallemizde bulunan İnönü Şehitliği’nde bizimle birlikteler, bize emanetler. Aziz milletimizin 1071’de başlattığı şanlı yürüyüşü büyük taarruzla güçlendirerek Cumhuriyetimizin kuruluşu ile taçlandırması “Ya İstiklal, Ya İzmihlal” tercihi ile baş başa kalan bir milletin neleri başarabileceğinin, bağımsızlık ve onuru için neleri göze alabileceğinin tüm dünyaya ilanı olmuştur.

Sultan Alparslan’ın “Şehit olursam üzerimdeki bu beyaz elbise kefenim olsun, zaferi kazanırsak istikbal bizimdir” sözleri ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Biz, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş ve olmaya devam edecek bir Milletiz.” sözlerindeki vurgu aynıdır. Zaman farklı, komutan farklı, düşman farklı ama kan aynı kandır. Esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden şehitlik mertebesini kendisine şeref madalyası olarak gören Ruh İşte Bu Ruhtur” dedi. Konuşmasının devamında 15 Temmuz’un önemine de değinen Başkan Bakıcı “96 yıl önce verilen İstiklal ve İstikbal mücadelesinin bir benzerini bugün de aynı ruh ve inançla millet olarak 15 Temmuz’da hep birlikte gösterdik. Ve hep birlikte bir daha gösterdik ki; bu vatan evlatlarının en sevdiği içecek şehadet şerbetidir.

15 Temmuz; “biz” olduğumuzun, yürek yüreğe olduğumuzun, omuz omuza verdiğimizin, Türkiye olduğumuzun, millet olduğumuzun, “vatan” ekseninde durduğumuzun, Anadolu olduğumuzun ilânıdır. “Vatan” kavramının 21. yüzyıla taşınan anlamıdır. 15 Temmuz; Kûtu’l-Amare’de, Gazze’de, Balkanlar’da, Kafkaslar’ da, Sarıkamış’ta, Medine’de ve İnönü’de verdiğimiz mücadeleyi devam ettirdiğimiz gecedir. Bu, bizim için, milletimiz için bir kaderdir. Çağlar boyu asla ağlamayan, korku ile diz çökmeyen, başkalarının tarihine sığınmayan, yüzyıllardır bu topraklarda şehit verenler için bir kaderdir. Bu millet vatan söz konusu olduğunda aynı safta buluşma erdemi gösteren necip bir millettir” dedi. Konuşmasının son bölümünde “Millet olarak yolumuz bellidir. Güçlü olacağız, bir olacağız, birlik olacağız. Diyorum ki; Al bayrağımız vatan toprakları üzerinde ebediyete kadar dalgalansın. Diliyorum ki; İstiklal marşımız, her daim gür bir sesle, heyecan dolu bir sesle yankılansın. Milletimiz barış dolu bir dünyada, insanlıkla beraber ebediyete kadar yaşasın” diyen Başkan Bakıcı 30 Ağustos Zafer Bayramını ve 4 Eylül Kurtuluş gününü kutlayarak büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet; gazilerimizi de şükranla andı.

Başkan Bakıcı’nın büyük takdir toplayan anlamlı konuşmasının ardından öğrenciler tarafından kurtuluş ile ilgili şiirler okundu. Mehteran Takımı’nın coşturan muhteşem konserinin ardından ise Bozüyük Belediyesi Halk Oyunları Ekibi tarafından sunulan gösteri beğeni ile izlendi. Bozüyük Halk eğitimi Merkezi müzik grubu tarafından seslendirilen kahramanlık türküleri ise zaman zaman duygulu anların yaşanmasına neden oldu. 4 Eylül Kurtuluş günü etkinliklerinin Cumhuriyet Meydanı’nda ki bölümü kahramanlık türkülerinin ardından sona ererken törenler Kasımpaşa Camii’nde şehitlerimiz için okunacak Mevlid-i Şerif ile devam edecek.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törene, Kaymakam Hasan Yaman, Bilecik AK Parti Milletvekili Selim Yağcı, Bozüyük Cumhuriyet Başsavcısı Mahmut Bıcakçı, Garnizon Komutanı Bkm. Yzbş. Murat Günhan, Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Serkan Aktay, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Güner, Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, öğrenciler, Şehit ve Gazi aileleri, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!