BOZÜYÜK’TE BAYRAM COŞKUSU 800 LİSE ÖĞRENCİSİNİN OLUŞTURDUĞU TÜRKİYE HARİTASI KAREOGRAFİSİ İLE YAŞANDI

featured

Bozüyük’te Cumhuriyetin ilanının 95. Yıldönümü nedeni ile düzenlenen etkinlikler sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlamış Bozüyük Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 95. Yılı anısına yaptırılan “Yükselen Türkiye” Anıtı’nın hizmete girmesi ve Cumhuriyet’in ilan edildiği yıl olan 1923’ü temsilen 1923 adet çam fidanının toprakla buluşması ile devam etmişti. Kutlama etkinliklerinin Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden ve akşam saatlerinde yapılan bölümünde ise öğrenciler muhteşem bir tabloya imza attılar. Cumhuriyet’in ilan edildiği yıl olan 1923’ü temsilen saat 19.23’te lise öğrencileri büyük bir coşkuyla ışıklı Türkiye Haritası kareografisi ile alandaki yerlerini aldı. İlçe genelindeki 7 farklı lisede eğitim gören 800 öğrenci yaklaşık 2 dakikalık bir süre içerisinde önceden belirlenen yerlerine geçerek, bedenleri ile ışıklı Türkiye haritası oluşturdu. Tek tip giyinen ve başlarındaki yanıp sönen fenerlerle muhteşem bir görüntüye imza atan öğrencilerin kareografileri izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.


Burada vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı tüm şehitlerimizi anarak başladığı konuşmasında “Aziz milletimizin zamana sığmayan bir tarihi vardır. Bizler, devleti ebed müddet olan bir ecdadın torunlarıyız. İstanbul’da yeni bir çağın kapısını açan Sultan Fatih bizim ceddimizdi. Sina Çölü’nde Resul-ü Ekrem’in ardına düşen, Haremeyn’e hizmetkar olan Yavuz bizdik. ‘Kanla alınan toprak, parayla satılmaz’ diyen Abdülhamit bizdik. Çanakkale’de yedi düvele meydan okuyan, canını veren ama düşmana geçit vermeyen bizdik. Sırtladığı top mermisiyle kahramanlık destanı yazan Seyit Onbaşı bizdik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Size ölmeyi emrediyorum’ dediğinde, bir ok gibi siperlerinden fırlayan aslanlar bizdik. Milli Mücadele’de varıyla yoğuyla cepheye koşan, destan yazan bizdik. Kuruluş ve Kurtuluştan sonra binlerce şehidi bağrında barındıran ” Şehitler ve Şehitlikler ” diyarıyız biz. 1920’de Meclisimizi açarken dua dua yakaran bizim ellerimiz, bizim kalbimizdi. 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde devletimizin yönetim şeklini Cumhuriyet olarak ilan eden bizim irademizdi. Aradan 95 yıl geçti… Her yılında gururla, her yılında inançla haykırdık. Bu yurdun namusunu işgalcilere çiğnetmeyiz!!! Çiğnetmedik de, ve çiğnetmeyeceğiz” dedi. Konuşmasında 15 Temmuz hain darbe girişimine de değinen Başkan Bakıcı “İşte 15 Temmuz. Bu ülkenin gördüğü en büyük ihaneti, yakın tarihin kaydettiği en cesur, en kahraman direnişle, milletçe başarısızlığa uğrattık. Biz, gölgesini üzerimizden hiç eksik etmeyecek o al sancağın bekçileriyiz. Ama sözümüz var şehitlerimize, bize umudu miras bırakanlara. Çalışacak, gelişecek, büyüyecek ve güçleneceğiz” dedi. Konuşmasının devamında “Bugün burada, sevdam dediğim Bozüyük’te sizlere seslenirken, sözümüzü vatana ve sizlere karşı tutmuş olmanın huzuru ve gururu içindeyim” diyen Başkan Bakıcı sözlerine şöyle devam etti; “Bizler çalıştıkça Bozüyük gelişti, bizler çalıştıkça Bozüyük güzelleşti. Akıllı bütçe yönetimi ile 5 yıla 160 proje kazandırdık. Bozüyük değiştikçe, hayatımız değişti. Parklarımız, Kapalı Pazar yerimiz, otogarımız, spor alanlarımız, kent müzemiz , mahalle konaklarımız ve daha niceleri. Belediyecilik vatandaştan aldığını, vergisini, emlak ve su parasını vatandaşa hizmet olarak iade etmektir. Yaşamınıza hizmetin güzelliklerini kattığımız için gururluyuz. Tüm bunlar yıllar önce tamamlanması gereken ihtiyaçlardı. Ama hayata geçirmek şükürler olsun ki bizlere nasip oldu. Kurtuluş Savaşı’nda nasıl bir milletin makus talihi bu topraklarda yenildiyse, son beş yılda da halkımızın hizmet konusundaki makus talihi yenildi. Mutluyuz, gururluyuz. Yetti mi?? Hayır. Yapacak çok işimiz yürüyecek çok yolumuz var. Bozüyük olarak daha büyük hizmet müjdelerinin arifesindeyiz.. O güzel günleri de birlikte görecek, inşallah birlikte yaşayacağız.” Sesi. Başkan Bakıcı konuşmasının son bölümünde bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek herkesin Cumhuriyet bayramını kutladı.

Başkan Bakıcı’nın ardından konuşan Kaymakam Hasan Yaman ise Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılını Bozüyük’te Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenlerle kutluyor olmaktan duyduğu memnuniyeti, heyecanı ve coşkuyu ifade ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu büyük günde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşlarını kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve saygıyla anıyorum. Birkaç gün önce Tunceli ilimizde terörle mücadele kapsamında operasyon yaparken olumsuz hava koşullarından etkilenerek şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyor, milletimizin başı sağolsun diyorum. Bu vesile ile de başta Fetö, PKK ve PYD olmak üzere tüm terör örgütlerini lanetliyorum. 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadele milletimizin azim ve fedakârlığıyla başarıya ulaşmıştır. Bu başarı bu zafer 29 Ekim 1923’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i ilan etmesiyle taçlanmıştır, şahikasına ulaşmıştır. Cumhuriyet sayesinde dil, din, mezhep, inanç, cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm vatandaşlarımız ortak paydada buluşmuşlardır. Yine Cumhuriyet adeta bu milletin küllerinden yeniden doğarak kanla ve gözyaşıyla yazmış olduğu eşsiz destanın adı olmuştur” diyerek Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı ve programların hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik etti.
Bozüyük’teki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliklerinin ilk günü konuşmaların ardından hep bir ağızdan, büyük bir coşku ile söylenen 10. Yıl Marşı eşliğinde, Bozüyük Belediyesi tarafından hazırlanan muhteşem havai fişek gösterisi ile sona erdi. Programa Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, Garnizon Komutanı Bkm. Yzb. Murat Günhan, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Serkan Aktay,
İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Güner, İlçe Milli Eğitim Müdürü Servet Çetinkaya, TSO Başkanı Buğra Levent, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 29 Ekim Pazartesi günü ise sabah saat 09:15’te Bozüyük Belediyesi Metristepe Kültür Merkezi’nde tebriklerin kabulü ile başlayacak. Bayram kutlamaları ardından saat 10:00’da Bozüyük Kapalı Spor Salonu yanındaki çim sahada yapılacak törenler ile sona erecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!