BOZÜYÜK KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI

featured

Bozüyük Belediyesi Kapalı Pazar fuaye alanında düzenlenen tören özellikle öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan törende ilk olarak konuşan Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı ; “Öncelikle, bu gün burada ilçemizde ilk kez düzenlediğimiz kitap fuarımız nedeni ile sizlerle birlikte bir ilki paylaşıyor olmaktan çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Fuarımıza hoş geldiniz diyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.
İlk emri “Oku” olan ve “Beşikten mezara ilim öğreniniz” diyen bir dinin mensupları olarak; Eğitilmeyen öğütülür anlayışıyla, geleceği kucaklamak ve bilgiye hükmederek ilim, irfan, hikmet yolculuğu yapmak için, Bozüyük için okuma vakti.

Ülkemiz dünyanın bildiği ve birçok ülkenin imrendiği kültürel mirasa sahip. Ancak bu kültürel miras sanatsal faaliyetlerle taçlandırılmadıkça unutulmaya mahkumdur. Kitap fuarları şehrin sosyal ve kültürel yaşamına ciddi katkılar sağlamaktadır. İlçemizin kültür ve sanat hayatına renk katacağına inandığımız bu etkinlikte vatandaşlarımızla kitap dünyası arasında bir köprü kurmak ve yeni nesillere kitap sevgisini öğretmek istiyoruz.
Okuma alışkanlığı da küçük yaşta kazanılıyor. Dünyamızda özellikle teknolojik gelişmelerin yaşandığı, sosyal medya gibi handikapların çoğaldığı bir ortamda kitap okumanın daha da zorlaştığını söyleyebiliriz. Bunun önüne geçebilmek ve bir farkındalık oluşturabilmek adına da ilçemizde güzel ve geniş katılımlı bir kitap fuarı organize ediyoruz. Fuar öncesinde okullarda dağıttığımız kumbaralar ile de çocuklarımızı hem kitap okumaya hem de birikim yapmaya teşvik ediyoruz. Kitap günlerine her çocuğumuz anne ve babası ile gelebildiği gibi, 10 günlük fuar süresince de okullardan arkadaşları ile birlikte gelebilecekler. Her biri birbirinden değerli Bozüyük’ümüzün yetiştirdiği, hepimizin tanıdığı 13 kıymetli yazarımızla birlikte toplam olarak 20 yazar ve 50 yayın evinin katılacağı, 250 bin kitabın okuyucu ile buluşacağı fuarımız bugünden itibaren 14 Ekim’e kadar devam edecek.

Burada özellikle tarih kitaplarını okumayı seven Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kitapla ilgili bir hatırasına da yer vermek istiyorum:
Mustafa Kemal Atatürk, kitap okuma konusunda yanındaki bir arkadaşıyla bir diyaloğa girmiştir;
-Paşam, tarihle uğraşıp kafanı yorma. 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın?”
Atatürk, Vasfi Çınar’ın bu çok samimi yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verir.
-“Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiç birini yapamazdım.”
Ben sözlerime son verirken fuarımızın açılışına katılan çok değerli Türk Tarih Profesörü Ahmet Şimşirgil’e, yayın evlerimize ve tüm yazarlarımıza yarattıkları bu kültür ortamı için okuyucular adına özel olarak teşekkür ediyorum. Ben değerli hemşehrilerimin, kitap dostlarının ve kıymetli çocuklarımızın buraya gelen Türkiye’nin çok değerli yayın evlerini gezmelerini, çıkan kitapları okumalarını ve satın almalarını tavsiye ediyorum. İnanıyorum ki Dünyayı okumak insanla başlar, insanı okumak kitapla. Bu bağlamda bol okuyuculu, iyi bir fuar olması diliyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum” dedi.
Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’nın ardından konuşan Kaymakam Hasan Yaman; “Böylesine önemli ve anlamlı bir etkinliğin Bozüyük’te yapılıyor olması bizleri son derece sevindirdi. Düzenlenen Bozüyük Kitap Günleri için Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’ya teşekkür ediyorum. Artık kitabı elle tutmanın sayfaları çevirmenin mürekkep kokusunu hissetmelerinin okuma alışkanlığı için son derece büyük bir önemi vardır. Bu kitap günleri umarım gençlerimizin kitap okuma alışkanlığını edinmeleri için bir vesile olur. Konuşmama son verirken aramızda bulunan tüm konuklarımıza ve yazarlarımıza ilçemize hoşgeldiniz diyor, bu etkinlikte emeği geçen kişilere teşekkür ediyorum ” dedi.

Bozüyük kitap günlerinde son olarak konuşan ünlü araştırmacı yazar; Ahmet Şimşirgil; “Okumak ve öğrenmek son derece önemli bir maarifet, bu doğrultuda böylesine güzel organize edilmiş bir etkinlikte yer almak bunun bir parçası olmak bizim için büyük bir onurdur, bu etkinlik için alanımızı doldurmuş özellikle siz değerli öğrencilerimize seslenmek istiyorum, Dinimizde işaret etmektedir ki cehalet ölüm, bilgi ve bilmek yaşamdır, işte bu düsturla okuyun, harçlıklarınızdan ayırarak kitaplar alın, o hikayeleri ve anlatılanları hissedin, burada olmaktan duyduğum mutluluğu sizinle paylaşırken, son olarak Belediye Başkanımız Fatih Bakıcı’ya kitap günleri için teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ile birlikte Bozüyük kitap günlerinin açılış kurdelesi kesildi. Törenin ardından tüm konuklar içeride oluşturulan standları gezerek, kendilerini karşılayan yazarlar ile sohbet ettiler ve kitaplarını imzalatma fırsatı buldular.
Belediye Başkanı Fatih Bakıcı , açılışın ardından yazarların standlarını ziyaret ederek, kendilerine kitap günlerinde yer aldıkları için teşekkür etti.
Bozüyük Kitap Günlerine; Ahmet Şimşirgil, Yunus Arıkan, Cansu Canan Özgen, Emre Gül, Koray Yersüren, Mine Sota, Birsen Ekim Özen gibi ünlü yazarların yanı sıra; Şaban Doğan Bedri Yaz, Muzaffer Tekelioğlu, Kurulay Yılmaz, Hüseyin Atlansoy, Bilgen Ertekin, Hasan Yurtoğlu, Deniz Uysal, Merve Küçük, Mehmet Can Çetin ve son olarak genç yazar Beyzanur Aydın gibi Bozüyüklü yazarlar katılıyor.
Kitap günleri oldukça yoğun ilgi görürken, kitap günlerinin bir diğer dikkat çeken yanı ise, Bozüyük Belediyesi tarafından öğrencilere verilen, kitap kumbaraları oldu. Öğrenciler harçlıklarından ayırdıkları paraları kitap almaları için dağıtılan kumbaralarda biriktirirken, fuara ellerinde kumbaralarıyla gelmeleri renkli görüntüler oluşturdu. Bozüyük Belediyesi tarafından düzenlenen kitap günleri 14 Ekim tarihine kadar kitap sevenleri ağırlayarak, yazarları okurlar ile buluşturmaya devam edecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!