Bilecik’in ilk kadın derneği Bozüyük’te kuruldu

featured

Derneğin kurucu başkanı olan iş insanı Nurcan Özçakır, derneğin Atatürk’ün ilkeleri çizgisinde olduğunu vurgulayarak, “19 Mayıs tarihi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kuruluşa ve kurtuluşa attığı en güçlü adımın ifadesidir. Atamızın bize armağan ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ne bugün sahip çıkmak, 19 Mayıs 1919 tarihinde yakılan ve bugüne kadar sönmemiş olan özgürlük ve bağımsızlık meşalesine de sahip çıkmak anlamını taşır.

Bu doğrultuda bizler de Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkarak, Anadolu Kadınları olarak kuruluşun ve kurtuluşun şehri Bilecik’ten meşale ateşini 19 Mayıs’ta yakarak tüm kadınlarımızın yoluna ışık olmak istedik” şeklinde belirtti.

BİLECİK GENELİNDE TÜM KADINLARIMIZLA DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ

Nurcan Özçakır; kendisinin uzun yıllardır birçok sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alan ve ülkemizdeki çeşitli kadın platformlarında faaliyet gösteren biri olarak, ilimizde böyle bir kadın merkezli derneğin ihtiyaç olduğunu görerek bu konuda yaptığı çalışmalarını arkadaşları ile paylaştığını ve tüm kadınların düşünce, inanç ve ifade özgürlüğünü esas alarak kadınların her alanda aktif rol almasını sağlamak amacıyla hep birlikte bilgi birikim deneyimlerini birleştirerek kadına dair her hususun yer aldığı bir dernek kurduklarını belirtti.

Özçakır, derneğin kuruluş amacı ve nitelikleri hakkında bilgi vererek, “Derneğimizi kadın merkezli sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, destek almak, ortak proje yapmak ana amacı ile kurduk.

Kadına dair her hususun görüşülmesi, konuşulması, toplum içerisinde değerlendirilmesi, fırsat eşitliğinin sağlanması ve güçlendirilmesi, cinsiyet, etnik köken – inanç – yaş – meslek ayrımcılığının ortadan kaldırılması, kadın olgusunun güçlendirilmesi ve toplumsal değerinin artırılması, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel statüsünün yükseltilmesine çalışmak ve bu konuda yardımlaşma ve dayanışmayı, sosyal sorumluluk bilincinin arttırılmasını sağlamak hususları başta olmak üzere eğitici sosyal faaliyetler, seminerler, paneller, kurs ve etkinlikler ile amaçlara yönelik organizasyonlar oluşturmayı amaç edindik.

Atamızın ‘Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek fazilet süslenip donanmaktır’ cümlesi doğrultusunda yapacağımız her çalışmada tüm kadınlarımız ile dayanışma içinde olacağız, bu nedenle ilimizin dört bir yanından her yaşta her sosyal kademedeki kadınlarımızın derneğimize üye olmasını, üye olmasa bile gelip tanışmalarını ve düşüncelerini bizimle paylaşmalarını, bu doğrultuda hep birlikte dayanışma içinde faaliyet göstereceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Bilecik Anadolu Kadınları Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği, Kurucu Başkan Nurcan Özçakır ve Şerife Demirbağlar, Şengül Hitit, Ayten Engin, Yaşar Temirli, Berna Çelik, Fatma Özen olarak toplam 7 kurucu kadın üye ile resmi olarak derneğin kuruluşu gerçekleştirildi.

Giriş Yap

Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!