Bozüyük Haber Ajansı | Bozüyük Haber

Atatürk’ün yasaklanan tarih kitapları

Resimde gördüğünüz kitaplar bizzat Mustafa Kemal Atatürk ün direktifiyle yazılmış tarih kitaplarıdır. Ve bu kitaplar 1931 yılından 1949 yılına kadar ortaöğrenimde ders kitabı olarak okutulmuştur. Bu kitaplarda bulunan haritalar Atatürk tarafından çizilmiştir ve kitaplarda Türk uygarlığının ne kadar eski ve köklü olduğu anlatılmaktadır.

HABER » TARİH » Atatürk’ün yasaklanan tarih kitapları » Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2021 15:54
Atatürk’ün yasaklanan tarih kitapları

Bu kitaplarda Anadolu’da Türklerin tarihinin Malazgirt savaşından çok eski olduğu anlatılmış, Sümer ve Asur medeniyetlerine ait bulunan tabletlerde Anadolu da Ermeniler’den çok önce Türklerin olduğu Turukki ve Turki uygarlıklarının varlığını, Sümerlerin dilinin eklemeli Türkçe olduğunu öğreniyoruz.

Bu kitapların yürürlükten kaldırılmasına yol açan anlaşma (yani Atatürk’ün Türk Milliyetçiliği fikir sistemini yok etmeyi planlayan bir anlaşma) olan ve ABD ile 27 Aralık 1949 tarihinde imzalanan ‘FULBRİGHT‘ anlaşmasıdır.

Anlaşma sonrasında kurulan ve Fulbright komisyonu 8 üyeden oluşmaktadır ve komisyon üyelerinin yarısı, yani 4 kişi amerikalıdır. Yapılan herhangi bir oylamada anlaşma sağlanamaz ise ABD büyükelçiliği oy kullanacaktır!
O tarihte maruz kaldığımız tehlikenin boyutuna bakarmısınız!

Dönemin Kültür ve Bakanı Banguoğlu, Başbakanı, Günaltay, Cumhurbaşkanı ise İnönü’ydü. Bu 3 devlet adamına hain denilemez ama sanırım “Vizyonsuz” denilebilir. Zira Truman Doktrini gereği Milli öğrenmemizi engellediler, Atatürk’ün 10 yıllık emeği de heba edildi…

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

EN ÇOK OKUNAN TARİH YAZILARI